Książki po angielsku! - Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Przejdz

Książki po angielsku!

04 kwietnia 2013Aktualności

Miło nam poinformować, że od kwietnia br. w naszej bibliotece dostępna jest literatura w języku angielskim. W przeważającej części jest to literatura skierowana do czytelnika dorosłego, pojedyncze tytuły swoich odbiorców szukać będą wśród dzieci. Z myślą o czytelnikach anglojęzycznych i tych szlifujących język obcy będziemy starali się systematycznie powiększać tę część księgozbioru.

Przykładowo, we wspomnianej części księgozbioru dostępne są:

Emily Jane Brontë – Wuthering Heights

wichrowe_wzgorzaWichrowe Wzgórza − jedyna powieść Emily Jane Brontë. Została wydana pod męskim pseudonimem Ellis Bell w 1847 roku. Ocena wartości literackiej zmieniała się z czasem, od początkowo niechętnych opinii (oskarżano Brontë o epatowanie brutalnością) do pozytywnych, zwłaszcza w latach 20. ubiegłego stulecia. Dziś powieść należy do kanonu literatury anglojęzycznej. Książka doczekała się kilku adaptacji filmowych, z których najsłynniejsza jest wersja z 1992 roku z Juliette Binoche jako Katy i Ralphem Fiennesem jako Heathcliffem. Klamrą powieści jest osoba pana Lockwooda wynajmującego Drozdowe Gniazdo od Heathcliffa. Po wizycie w Wichrowych Wzgórzach i pierwszym spotkaniu z tajemniczymi mieszkańcami posiadłości przybywa on do Drozdowego Gniazda, gdzie na skutek choroby zmuszony jest do długotrwałego pobytu w domu. Tam gospodyni, Ellen Dean, opowiada mu dokładnie historię Earnshawów, Lintonów i tajemniczego Heathcliffa.

W Polsce powieść po raz pierwszy została wydana w roku 1929 pod tytułem Szatańska miłość w tłumaczeniu Janiny Sujkowskiej. Późniejsze powojenne wydania książki już z nowym tytułem Wichrowe Wzgórza również są w tłumaczeniu Sujkowskiej.

Żródło: Wikipedia


Inne wpisy: