Przejdz

„Ciała niebieskie” Tanja Dückers

29 maja 2015Książka miesiąca

To powieść niemieckiej pisarki współczesnego pokolenia czterdziestolatków już z pewnym dorobkiem literackim, a mimo to ze świeżym spojrzeniem na tematykę przeszłości sięgającej czasów II wojny światowej.


Książkę cechuje rozbudowany wątek narracyjny oraz stosunkowo mała ilość dialogów. Nie jest to książka, która porywa od pierwszej strony, ale można się na niej przekonać, że dojrzałość literacka autorki idzie w parze z umiejętnością powolnego, stopniowego budowania zainteresowania czytelnika kolejnymi odsłonami historii rodzinnych oraz tajemnic, które próbuje przed nami odkryć.


Freia, główna bohaterka tej (można śmiało zaryzykować określenie autobiograficznej) powieści, ma za sobą w miarę szczęśliwe dzieciństwo, burzliwą młodość i nieszczęśliwą miłość. Obecnie jest w szczęśliwym związku i za kilka miesięcy spodziewa się narodzin swojej córeczki. I ta właśnie ciąża wpływa na jej wielką duchową przemianę. Jest już kobietą trzydziestoletnią i okres młodzieńczego buntu ma dawno za sobą. Realizuje swoje życiowe marzenia i po ukończeniu studiów pracuje nad doktoratem dotyczącym klasyfikacji chmur w ujęciu historycznym. To daje jej ogromną satysfakcję oraz uznanie zagranicznych naukowców. Jednak głównym wątkiem tej w pewnym sensie rozrachunkowej powieści jest historia wielopokoleniowej rodziny, która skrywa wiele tajemnic, często bardzo bolesnych. Główna bohaterka próbuje w kolejnych odsłonach przybliżyć nas do ich odkrycia stopniując zaintrygowanie i zaciekawienie czytelnika.


Freia ma brata bliźniaka Paula, z którym łączy ją szczególna więź. W burzliwym okresie dorastania pewna sprawa na wiele lat ich poróżni i rozdzieli. Po dziesięciu latach już jako trzydziestoparolatkowie z pewnym bagażem życiowych doświadczeń będą w stanie sobie wybaczyć i znów poczuć tę bliźniaczą więź duchową, którą tak mocno odczuwali w dzieciństwie i która dawała im siłę. Postanawiają wspólnie napisać książkę, która będzie swego rodzaju katharsis i pozwoli im zamknąć pewien rozdział ich życia.
Muszą to zrobić, aby upiory II wojny światowej raz na zawsze spoczęły w spokoju na dnie Bałtyku, pozwoliły im spokojnie żyć i z nadzieją patrzeć w przyszłość.


Książka ta jest na pewno wartościową powieścią  z intrygującym wątkiem wojennym, a także bardzo rozbudowanym tłem psychologiczno-obyczajowym ukazującym skomplikowane relacje członków wielopokoleniowej rodziny.

Poleca Urszula Włodarczyk, Miejska Biblioteka Publiczna w SkawinieInne wpisy: