Przejdz

„Cicho sza” Lisa Scottoline

04 maja 2015Książka miesiąca

Powieść pod mało znaczącym tytułem z ogromnym ładunkiem emocjonalnym, rozbudowanym tłem psychologiczno-obyczajowym, wartką akcją oraz interesującą fabułą.

On – mężczyzna w średnim wieku, któremu niedawno udało się pokonać kłopoty związane z pracą zawodową. Odbił się od braku stabilizacji finansowej zakładając własną firmę, która okazała się strzałem w dziesiątkę i przynosi znaczące zyski pozwalające żyć rodzinie na dość wysokim poziomie. Daje to rodzinie poczucie bezpieczeństwa finansowego, co nie jest bez znaczenia dla relacji panujących między członkami rodziny.

Ona – wykształcona, utalentowana i piękna kobieta w średnim wieku robiąca karierę w departamencie sprawiedliwości z perspektywą rychłego awansu na bardzo prestiżowe stanowisko. I wreszcie ukochany syn, dobre dziecko swoich rodziców, wspaniały szesnastolatek, bardzo zdolny sportowiec o którego zabiegają renomowane uczelnie w kraju. Rodzice kochają się, kochają syna a syn w pełni odwzajemnia ich uczucia, prawdziwa sielanka. Nagle jedna chwila nieuwagi, jeden tragiczny i nieodwracalny wypadek generuje kłamstwo, które jak w kostkach domina pociągną za sobą kolejne kłamstwa i od tej pory nic już nie będzie takie samo. Czy młoda psychika szesnastolatka wytrzyma tak ogromny stopień napięcia i poczucie odpowiedzialności? Czy więzi rodzinne pomogą przetrwać i wybaczać. Jak wiele można poświęcić dla ratowania ukochanej osoby i gdzie w tym wszystkim jest uczciwość i sprawiedliwość?

A co Ty drogi czytelniku zrobiłbyś na miejscu głównego bohatera? Przeczytaj i zastanów się bo w życiu nie zawsze wszystko jest takie proste i oczywiste. Czy prawda zawsze powinna zatriumfować bez względu na konsekwencje dla tych których kochamy? Jest wiele pytań, które powinniśmy sobie zadać w trakcie lektury tej poruszającej powieści, nad którą nie można przejść obojętnie. Zachęcam i polecam, nikt kto sięgnie po tę książkę nie będzie rozczarowany.

Poleca Urszula Włodarczyk, Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie.Inne wpisy: