Finał konkursu czytelniczego „Wiersze Juliana Tuwima”

08 maja 2013Aktualności, Konkursy

Konkurs czytelniczy „Wiersze Juliana Tuwima” realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Skawinie odbył się 8 maja na skawińskim Rynku, w  godz. 10.30-11.30. Celami konkursu były m.in. popularyzacja twórczości Juliana Tuwima (rok 2013 ogłoszono rokiem Poety), promocja czytelnictwa wśród dzieci przedszkolnych oraz integracja dzieci.

Chęć uczestnictwa w konkursie czytelniczym zgłosiło 11 placówek z terenu miasta i gminy Skawina:

• Przedszkole Samorządowe nr 1 w Skawinie,
  • Przedszkole Samorządowe nr 2 w Skawinie,
  • Przedszkole Samorządowe nr 3 w Skawinie,
  • Przedszkole Samorządowe nr 5 w Skawinie,
  • Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie,
  • Oddział Przedszkolny przy Zespole Placówek Oświatowych w Borku Szlacheckim,
  • Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Kopance,
  • Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Krzęcinie,
  • Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Radziszowie,
  • Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Rzozowie,
  • Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Woli Radziszowskiej.

Każdą placówkę reprezentował 3-osobowy zespół dzieci w wieku 4-7 lat. Łącznie w konkursie udział wzięło 33 dzieci.

Dzieci trzy tygodnie przed przystąpieniem do konkursu proszone były o zapoznanie się z wierszami Juliana Tuwima: „Lokomotywa”, „Bambo”, „Warzywa”, „Zosia-samosia”, „Gabryś”, „Idzie Grześ”, „Dyzio Marzyciel”, „Okulary”, „Rzepka”, „Słoń Trąbalski”, „Ptasie plotki”, „Kotek”, „List do dzieci”, „Rzeczka” i „Abecadło” na podstawie których zostały opracowane konkurencje i zabawy.

Przed dziećmi stały niełatwe zadania: odgadywanie zawartości woreczka poprzez dotyk (przedmiot umieszczony w woreczku związany był z jednym z wierszyków. Pojawiły się  m.in.: piasek z wiersza „Idzie Grześ”, banan z „Lokomotywy” czy mydło z „Listu do dzieci”; rozwiązanie krzyżówki, gdzie hasłem był autor tekstów: Julian Tuwim; układanie wagoników z „Lokomotywy” w kolejności wymienionej przez poetę; wyszukiwanie wśród różnych ptaków tylko tych, które pojawiły się w wierszu „Ptasie plotki”; wskazanie panu Hilaremu drogi do okularów rozwiązując labirynt; poszukiwanie pośród kilku zbiorów warzyw takich, które odzwierciedlają wskazany zbiór; wybór właściwej odpowiedzi spośród trzech wymienionych.

W trakcie konkursu, tuż przed konkurencją układania wagoników, dzieci uczestniczące w zabawie weszły w skład dziecięcej lokomotywy, która „jeździła” po skawińskim rynku w rytmie „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Natomiast podczas trwania całej imprezy scenografię stanowiła makieta czerwonej lokomotywy, z którą wcielając się w rolę maszynisty można było zrobić zdjęcie.

W ramach atrakcji imprezy zespół pracowników MultiCentrum zaprezentował ruchome modele wykonane z klocków Knex oraz doświadczenia z wykorzystaniem znanych dzieciom napojów gazowanych.

Dzieci wykazały się świetną znajomością tekstów i wzorowo reprezentowały swoje przedszkola i oddziały przedszkolne. Każda placówka otrzymała dyplom, a  dzieci nagrody ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Skawinie.

Zabawa była fantastyczna! Dziękujemy!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

[nggallery id=10]