Przejdz

„Hotel Marigold” Deborah Moggach

30 grudnia 2016Książka miesiąca

Wesołe jest życie staruszka, tak śpiewał Wiesław Michnikowski do słów Jeremiego Przybory z roku 1960 roku, w piosence o jesieni życia. Odnosząc te słowa do opisywanej lektury zamieniłabym je na kolorowe jest życie seniora, czego dowodem są losy bohaterów prezentowanej książki. Jest to wielobarwna opowieść o emerytach, którzy za wszelką cenę postanawiają zmienić swoje dotychczasowe życie. Bohaterowie wybierają za cel swojej podróży hotel w Indiach, którego właścicielem jest Ravi – pomysłowy lekarz pochodzenia hinduskiego mieszkający w Wielkiej Brytanii wraz z żoną i kuzynem. Hotel Marigold jest bardzo skutecznie reklamowany jako ekskluzywne miejsce dla osób starszych, co ostatecznie przekonuje angielskich emerytów do zamieszkania w nim. Decyzja głównych bohaterów o przeprowadzce do Indii, jest zaskoczeniem dla ich rodzin. Są oni bowiem pełni obaw związanych z wyjazdem do tak dalekiego miejsca w świecie.

Indie to kraj który oszałamia swoim ogromem, zgiełkiem i różnorodnością. Jest przepełniony kolorami i muzyką. Bohaterowie liczą na luksusowe życie w hotelu z dala od zmartwień, narzekań oraz problemów zdrowotnych. Jednak rzeczywistość okazuje się nieco inna niż ta, ze szklanego ekranu. Hotel nie zaskakuje swoim wyglądem i organizacją, a jego pracownicy nie są do końca pozytywnie nastawieni i nie spełniają wszystkich zachcianek gości. Mimo rozczarowań w obcym kraju, które niewątpliwie spotkały bohaterów, nie poddają się, dokonują podsumowania swojego życia a także rozrachunków z przeszłością. Analizują dobre i złe postępowanie a także swoje decyzje i ich konsekwencje.

W książce tej ukazane są także często trudne relacje rodzinne głównych bohaterów, których następstwem jest ich osamotnienie oraz odrzucenie.
Historia początkowo nie porywa lecz z każdą kolejną stroną nabiera tempa oraz zaskakuje zwrotami akcji. Jej atutem są dialogi a także typowo angielski humor.
Warto również dodać, iż w książce tej wyraźnie widać zestawienie dwóch kultur angielskiej oraz indyjskiej w różnych aspektach.
Historia ta poświęcona jest współczesnym aktywnym seniorom, którzy mają poczucie sensu, są pełni nadziei i z uśmiechem patrzą na życie. Przeczytanie powieści daje wiarę, iż na nowy początek nigdy nie jest za późno!

Jeśli jesteście ciekawi:
Jak potoczyły się losy poszczególnych bohaterów?
Czy odnaleźli swoje miejsce w Indiach?

Zapraszam do lektury!

Katarzyna Woźniczka-Baran
Miejska Biblioteka Publiczna w SkawinieInne wpisy: