„Im szybciej idę, tym jestem mniejsza” Kjersti Annesdatter Skomsvold

02 lutego 2015Książka miesiąca

Książka obsypana wieloma prestiżowymi nagrodami, przetłumaczona na 26 języków a także wystawiona w Teatrze Narodowym w Oslo w formie sztuki. Jest to początek dobrze zapowiadającej kariery literackiej młodej autorki.
Już sam tytuł sugeruje, że będziemy poruszać się w obszarach absurdu i tragikomedii z ogromnym ładunkiem emocjonalnym jaki niesie ze sobą ta króciutka powieść. Jest ona przykładem na to, że nie trzeba wielosetstronicowego dzieła, aby zawrzeć istotne dla życia zagadnienia. Aż trudno uwierzyć, że młoda osoba potrafi z taką wnikliwością a zarazem lekkością dotknąć  ponadczasowych tematów dotyczących życia, lęku przed życiem i śmieci.

Od początków istnienia świata i ludzkości istniał lęk przez śmiercią, dlatego ludzie próbowali się z nim oswoić w różny sposób. Główna bohaterka naszej powieści Mathea Martinsen w sposób przejmujący rozprawia się z tematem śmiertelności oraz samotności ludzkiego istnienia. Podejmuje wiele absurdalnych i ekscentrycznych czynności, aby zostawić jakiś ślad po sobie. Ponieważ jest już w podeszłym wieku wydaje jej się, że zbliża się nieuchronnie do ostatecznego odejścia, z którym z jednej strony się godzi, a z drugiej wprawia ją w przerażenie. Mimo to stara się oswoić z tym faktem chodząc na pogrzeby innych ludzi i planując własny pochówek. Jednak to nie lęk przed śmiercią jest sednem tej powieści, lecz lęk przed życiem. Mathea martwi się czy zanim umrze zdąży naprawdę zacząć żyć.

Ta książeczka mocna w tematyce, a lekka w odbiorze daje odpowiedź, albo może podpowiedź, że w życiu najważniejsze jest samo życie. Nie bójmy się, i starajmy się żyć pełnią życia, aby jak najlepiej wykorzystać czas , który został nam dany. Abyśmy, jak Mathea nie czuli się niewidzialni dla świata i ludzi.

Powieść bardzo mądra, z przesłaniem, ale również wywołująca uśmiech na twarzy. Lektura jest pouczająca zarówno dla młodego jak i starszego czytelnika, dla każdego kto pragnie zmierzyć się z tak ważną problematyką w zupełnie niecodziennej odsłonie. A zakończenie jest niezwykle zaskakujące.

Poleca Urszula Włodarczyk,

Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie