Cassella C. "Złączeni" - Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Przejdz

Cassella C. “Złączeni”

30 czerwca 2017Książka miesiąca

Książka “Złączeni”, wchodząca w skład serii wydawniczej Kobiety to czytają, jest powieścią o perypetiach lekarki Charlotte.

Podczas jednego z dyżurów głównej bohaterki, na oddział trafia niezidentyfikowana kobieta – ofiara wypadku samochodowego. Jej stan jest określany jako krytyczny, lekarze podejmują decyzję o wprowadzeniu jej w stan śpiączki farmakologicznej. Poszkodowana uzyskuje status NN (nazwisko nieznane), nie ma możliwości ustalenia jej tożsamości, a w miarę upływu czasu okazuje się, że nikt z rodziny jej nie szuka.

Charlotte, lekarka z powołania, od początku emocjonalnie angażuje się w tragiczną sytuację tajemniczej kobiety i konsekwentnie próbuje odkryć jej tożsamość. W trakcie dochodzenia, które lekarka prowadzi na własną rękę, wychodzą na jaw kolejne fakty, które łączą obie, z pozoru obce sobie, kobiety.

Między Charlotte a tajemniczą NN pojawia się ktoś jeszcze. Ich splatające się losy poznajemy dzięki narracji prowadzonej w dwóch płaszczyznach czasowych. Retrospekcje pozwalają czytelnikowi rozwikłać zagadkę tożsamości ofiary wypadku. Bohaterowie powieści mierzą się ze swoją przeszłością i próbują budować lepszą przyszłość.

Autorka książki – Carol Cassella – jest amerykańską pisarką i lekarką, jej znajomość realiów pracy personelu medycznego czyni całą historię wiarygodną. Jednym z ważnych tematów poruszanych w powieści jest pytanie o to, gdzie są granice odpowiedzialności lekarza za pacjenta i w związku z tym, jakie są wyznaczniki jego profesjonalizmu. W książce wybrzmiewa także wyraźnie dylemat etyczny związany ze sztucznym podtrzymywaniem życia i z uporczywą terapią.
Na tle tych etycznych rozważań zaprezentowana jest postawa głównej bohaterki, godna naśladowania przez innych lekarzy. Charlotte z poświęceniem i zaangażowaniem pochyliła się nad trudną sytuacją poszkodowanej pacjentki.

Czy lekarz w każdej sytuacji powinien zachowywać dystans? Czy powinien traktować pacjenta jak kolejny przypadek? Czy ten górnolotny profesjonalizm (nie tylko w środowisku lekarskim) nie czyni z nas bezdusznych maszyn pozbawionych empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka? I z drugiej strony, jakie konsekwencje wynikają z osobistego zaangażowania się lekarza w życie jego pacjentów?

“Złączeni” to powieść obyczajowa o poszukiwaniu zrozumienia, szczęścia, miłości, ale także o poczuciu odpowiedzialności.

Zachęcam do lektury!
Katarzyna Woźniczka-Baran
Miejska Biblioteka Publiczna w SkawinieInne wpisy: