Po spotkaniu z Jackiem Hugo-Baderem - Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Przejdz

Po spotkaniu z Jackiem Hugo-Baderem

13 czerwca 2018Aktualności

W niedzielne popołudnie w gronie kilkunastu osób odbyło się spotkanie autorskie z reportażystą Jackiem Hugo-Baderem. Gość przyjechał na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki w Polance Hallera działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skawinie.

Trwające półtorej godziny spotkanie rozpoczęło się od rozmów na temat najnowszej książki „Audyt”. Jej premiera miała miejsce miesiąc wcześniej. Jednym z pierwszych pytań było, czy po tych wszystkich premierowych spotkaniach ma jeszcze siłę i ochotę odpowiadać na pytania związane z nią. Wywiązała się dyskusja o treści, a także dowiedzieliśmy się, że na jednym ze spotkań, był obecny jeden z bohaterów. Nie zabrakło również odwołań do poprzedniej książki „Skuchy”. Stała się ona bowiem drugą częścią „Audytu”. A w planach jest powstanie części trzeciej „Refluks”.

Najwięcej emocji wywołała jednak książka „Długi film o miłości”. Jest to historia akcji poszukiwawczej na Broad Peak. Autor podzielił się z nami swoimi przemyśleniami, a także późniejszymi reakcjami czytelników po jej przeczytaniu.
Kolejnym emocjonalnym punktem była opowieść o Szymku, który zginął przysypany lawiną na Rysach. O reakcji jego rodziców, a zwłaszcza matki, już w późniejszych miesiącach po stracie syna. Niejednemu uczestnikowi łza zakręciła się w oku.
Autor opisał swój proces twórczy. Mianowicie, w swojej „Katowni” ma olbrzymi stół, na którym zbiera wszystkie notatki na dany reportaż. W miarę powiększania się „stosów” powiększa się także stół. Zdarza się, i to nawet często, że przerywa pracę nad jednym reportażem, gdyż wciąga go kolejny temat. Już w najbliższym czasie możemy się spodziewać kolejnych reportaży zza wschodniej granicy.

Poproszony o poradę, których reportażystów czytać, polecił Remigiusza Ryzińskiego, któremu recenzował książkę. Ale jak sam stwierdził, wielu jest młodych, zdolnych. Na zakończenie, podczas podpisywania książek, autor podejmował indywidualne rozmowy z czytelnikami.

Spotkanie zostało sfinansowane przez Instytut Książki, a prowadzone było przez panie: Annę Całą i Karolinę Opatowicz.

 Inne wpisy: