"Wesoła rozwódka" I. Czarkowska - Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Przejdz

“Wesoła rozwódka” I. Czarkowska

29 grudnia 2017Książka miesiąca

Co zrobić, gdy poukładane życie nagle rozpada się jak domek z kart? Jak się zachować? Jak poskładać te życiowe puzzle? Czy rozwód to już „koniec świata”? Pewnie dla niektórych tak. W obecnych czasach, kiedy mamy z nim do czynienia coraz częściej, już nie bulwersuje tak, jak bywało to wcześniej.

Alicję, bohaterkę książki Iwony Czarkowskiej „Wesoła rozwódka”, poznajemy na życiowym zakręcie. Właśnie stoi przed „swoim” domem i próbuje otworzyć drzwi. Niestety, okazuje się, że mąż zmienił już zamki. A jeszcze kilka tygodni temu był to jej – ich – dom. Wszystko zmieniło się podczas parapetówki, na którą niezapowiedzianie przybyła kochanka męża, Tatiana. Nie ma awantur, Alicja wyprowadza się i składa pozew rozwodowy. Zostaje bez pracy, na szczęście pomocną dłoń wyciąga do niej przyjaciółka. Wraz z Alicją do mieszkania wprowadza się obcy pies, który od tego momentu wabi się Pasztet, a jego pojawienie się powoduje dalsze komplikacje. Współlokatorem głównej bohaterki jest także Gipsowy, z którym również wiążą się zabawne historie. Chociażby wywożenie krasnala do lasu…

Wróćmy jednak do samego tytułu powieści. To, że rozwódka, to wiadomo. Ale przecież Alicja nie jest jeszcze stracona dla świata. Bohaterka wpada na pomysł, chce pomagać kobietom, którym przytrafiło się to, co jej. Nie, nie są to spotkania z zakresu psychoterapii. Chociaż… Alicja zakłada firmę, która organizuje przyjęcia rozwodowe, a siedziba tejże firmy mieści się na tyłach zakładu pogrzebowego. Co króluje w menu tych przyjęć? Paluszki rozwódki, serca niewiernych mężów, alimenciki i wiele innych pysznych dań.

Oprócz swoich rodzinnych problemów, Alicja wplątuje się w sąsiedzkie zagadki, trochę kryminalne. Akcja jest dynamiczna. Wydarzenia wydają się czasem odległe, ale tworzą doskonałą całość. Nie sposób w trakcie czytania nie śmiać się.

„Wesoła rozwódka” to książka emanująca ogromnym poczuciem humoru. To pełna perypetii, zabawna historia kobiety na rozdrożu. Autorka pokazuje trudny temat, jakim są rozwody, a co za tym idzie rozpoczynanie życia na nowo. Nowy etap nie musi kojarzyć się z negatywnymi emocjami, a wręcz przeciwnie. Wiadomo, że rozwód jest wydarzeniem, z którym wiążą się stereotypy. Iwona Czarkowska napisała książkę, która w dowcipny sposób mierzy się z nimi. Stworzyła powieść pogodą, a zarazem dającą czytelnikom nadzieję.

Poleca

Anna Pląder

Miejska Biblioteka Publiczna w SkawinieInne wpisy: