Przejdz

Jim Butcher „Akta Dresdena. Front burzowy”

29 kwietnia 2016Książka miesiąca

Harry Dresden – mag, detektyw i naprawdę fajny facet!

Czy któraś z pań marzyła kiedyś o łobuzie z dobrym sercem, w dodatku dżentelmenie, który dosłownie potrafiłby ściągnąć dla niej gwiazdę z nieba? Zapewne większość! Przedstawiam w takim razie Harrego Dresdena! Prywatnego detektywa czarodzieja! Co prawda jest to też osoba, która ściąga na siebie masę problemów i niebezpieczeństw, ale z pewnością nie można odmówić mu uroku i odwagi.
Aby było zabawniej, przełożoną głównego bohatera jest niedoceniona, acz ambitna Pani komisarz, która nie cierpi aby traktować ją jak damę i ma mieszane uczucia względem umiejętności magicznych Dresdena. Ta para posiada również jeden wspólny dar: pakowanie się w kłopoty.
Na Harrego ktoś poluje. Nie wiadomo kto i dlaczego. Wiadomo jednak, że jest piekielnie niebezpieczny i zagraża nie tylko magowi, ale także jego najbliższym. Czy parze detektywów uda się rozwikłać zagadkę zanim wydarzy się coś naprawdę złego? Czy główny bohater oprze się pokusie jaką stanowi dla niego czarna magia?
Powieść jest prawdziwą gratką dla fanów fantastyki oraz tzw. lekkiego kryminału. Jim Butcher doskonale splótł te dwa gatunki dając czytelnikowi iście magiczną intrygę. Autor świetnie zarysował postaci oraz dobrał w sposób przewrotny ich charaktery. Dzięki temu każda sylwetka wnosi do powieści powiew świeżości i osobliwości. Główna postać nie jest też typem bohatera idealnego – zmaga się z codziennością życia i ma problemy podobne do wielu innych ludzi, przez co łatwiej jest się z nim utożsamić.

Dodatkowym atutem książki są rewelacyjnie zbudowane dialogi oraz żarty sytuacyjne, które chwilami rozbawią czytelnika do łez oraz pozwolą odetchnąć od kryminalnego napięcia książki. Interesująco został również rozstrzygnięty problem walki dobra ze złem, który rozgrywa się nie tylko między bohaterami, ale również wewnątrz nich, dając nierzadko zaskakujące rozwiązania.
Czy cel uświęca środki? Czy są sprawy, za które warto poświęcić życie i dusze? Odpowiedź na te pytania oraz refleksje na ten temat w przyjemny sposób można znaleźć w powieści Jima Butchera, którą serdecznie polecam zarówno młodzieży jak i czytelnikom dorosłym. Uważam, że każda grupa wiekowa odnajdzie w tej magicznej powieści cząstkę siebie. Literatura świetna na relaks i dająca odrobinę wytchnienia od życia codziennego. Bo czyż nie każdy z nas chciał kiedyś obudzić się i mieć zdolności przekraczające ludzkie możliwości?
Książka otwiera cykl „Akta Dresdena”. Każda część stanowi jednak osobną całość, a tomy łączy postać głównego bohatera oraz jego zawirowania życia prywatnego.

Poleca Aleksandra Sierka, Miejska Biblioteka Publiczna w SkawinieInne wpisy: