Przejdz

„Koniec wiosny w Lanckoronie” Agnieszka Błotnicka

16 lipca 2015Książka miesiąca

Tym razem proponuję coś lekkiego, niebanalnego na czas wakacyjno-urlopowy. Przeurocza powieść współczesnej polskiej autorki Agnieszki Błotnickiej, która z humorem opisuje perypetie i dylematy młodej kobiety. Kobiety, która pod wpływem impulsu decyduje się na to, aby natychmiast coś zmienić w swoim życiu.


Główna bohaterka Magda pochłonięta pracą w korporacyjnej firmie odnosi sukcesy zawodowe, ma atrakcyjnego partnera z którym tworzy udany związek. Niedomówienia i fałszywe domysły burzą ten prawie idealny stan i powodują, że Magda nagle czuje potrzebę zmiany, złapania oddechu, ucieczki od rzeczywistości i spojrzenia z dystansem na zaistniałą sytuację. Bierze urlop, wsiada w samochód i rusza przed siebie w nieznanym jeszcze kierunku. Po drodze analizuje wydarzenia ostatnich tygodni, które doprowadziły do zaistniałej sytuacji. Jak większość kobiet jest niezadowolona ze swojego wyglądu mimo, że jest atrakcyjną kobietą i podoba się mężczyznom. Swojej porażki upatruje w swoich kilku kilogramach krągłości, które uważa za zbędne i aby zbliżyć się do ideału, czyli rozmiaru 36 podejmuje heroiczną walkę.

Pod wpływem piosenki słyszanej w radio postanawia za cel podróży wybrać uroczą Lanckoronę. Jadąc do Lanckorony  zaopatruje się w poradniki z dietami i ćwiczeniami. Niesamowita małomiasteczkowa atmosfera, przesympatyczni i życzliwi ludzie (miejscowi i wczasowicze) oraz nieprawdopodobna przygoda Magdy na samym początku pobytu w tym czarującym miejscu to zapowiedź fantastycznej podróży literackiej.

Do przeczytania książki zaprasza Urszula Włodarczyk, Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie.Inne wpisy: