Przejdz

„Za naszych czasów…, czyli co jadali nasi dziadkowie?”

31 maja 2016Aktualności

23-30 maja odbyły się drugie warsztaty w ramach projektu „Jedzmy odpowiedzialnie – Eat Responsibly”, w którym partnerujemy Przedszkolu Samorządowemu nr 3 w Skawinie. Podczas zajęć „Za naszych czasów…, czyli co jadali nasi dziadkowie?” odkrywaliśmy tajniki tradycyjnej kuchni polskiej sprzed lat. Uczestnicy zajęć poznali potrawy, które niejednokrotnie odeszły już w niepamięć.

Zastanawialiśmy się także nad tym, dlaczego jedzono właśnie takie przysmaki oraz skąd brano produkty do ich przygotowania. Czy dawniej „jadali lepiej i zdrowiej”? Czy wręcz przeciwnie – to teraz mamy większą świadomość tego, czego potrzebuje nasz organizm? To tylko niektóre pytania, na jakie przedszkolaki szukały odpowiedzi.

Nie mogło zabraknąć rozmowy o zasadach kulturalnego zachowywania się przy stole, które znacząco zmieniały się na przestrzeni lat. Wspólnym opowieściom i przykładom towarzyszyły uśmiechy, a niekiedy salwy śmiechu. Okazuje się, że najmłodsi doskonale znają obowiązujące zasady savoir-vivre!

„Jedzmy odpowiedzialnie – Eat Responsibly” to projekt mający na celu promowanie postaw i podejmowanie działań w kierunku zrównoważonej konsumpcji w kontekście rozwoju globalnego. Realizowany jest w placówkach edukacyjnych na różnych poziomach edukacji – przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie, z zaangażowaniem całej społeczności szkolnej oraz lokalnej. Całość finansowana jest ze środków Unii Europejskiej.

IMG_7339 IMG_7343 IMG_7344

 Inne wpisy: