Przejdz

„Nauczycielka” Judith W. Taschler

31 stycznia 2016Książka miesiąca

Czy jest to książka o miłości? Zapewne tak, ale o takiej życiowej nie wywodzącej się z naszych młodzieńczych marzeń i oczekiwań.
Oczywiście każdy z nas ma pewne plany i cele do osiągnięcia w życiu, nawet w sferze uczuciowej. Jedni potrzebują spokojnego życia i poszukują partnera na całe życie. Planują z nim przyszłość w różowych barwach – wzajemną miłość aż do śmierci, wspólnie wybudowany dom i obowiązkowo potomstwo, piękne i zdrowe.
Inni myślą o życiu przeżywanym w świetle jupiterów, z wieloma partnerami i niekoniecznie myślący o stabilizacji. Są nastawieni przede wszystkim na zrobienie osobistej kariery najczęściej łączącej się z celem materialnej korzyści.
A pozostali próbują połączyć szczęście rodzinne z karierą. Ale czy to jest możliwe? Nie ma oczywiście jednej odpowiedzi na to w jaki sposób ułożyć sobie życie, gdyż każdy z nas jest inny i każdy z nas ma inne potrzeby i wymagania.
Próbą odpowiedzi na to pytanie jest właśnie powieść „Nauczycielka” Judith W. Taschler -austriackiej pisarki, która w bardzo ciekawy sposób pokazuje różne aspekty życia związane z potrzebami: miłości, posiadania potomstwa, spełnienia się zawodowego, bycia z kimś, interesujących i inspirujących rozmów.

Szesnastoletni związek głównych bohaterów Matyldy i Xaviera był osobliwy jak każdy inny związek dwojga ludzi. Skończył się po szesnastu wspólnie spędzonych latach. Koniec tego związku był zaskoczeniem dla bohaterki. Każde z nich od tego momentu inaczej funkcjonowało, inaczej ułożyło sobie życie. Czy tak to sobie wyobrażali na początku rozkwitającego związku?
Jak się okazało marzenia Matyldy były odmienne od oczekiwań partnera.
Dlaczego się rozstali i jak ułożyli sobie życie po szesnastoletnim związku? Z jaką tragedią związane jest życie Xaviera. I czy oboje znaleźli w końcu miłość i spokój?
Wymiana korespondencji, po wielu latach oddalenia od siebie, pokazała, że jedną sprawę czy temat, dwie osoby mogą odbierać zupełnie inaczej. Wyjaśnienia otworzyły oczy bohaterom na domysły i niedopowiedzenia. A może po tym oczyszczeniu ponownie będą mogli być razem? Powieść stawia wiele pytań, daje również do nich odpowiedzi.
Gorąco polecam trzymającą w napięciu powieść, którą czyta się jednym tchem.

Anna Szatko, MBP w SkawinieInne wpisy: