Noc Naukowców z MultiCentrum - Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Przejdz

Noc Naukowców z MultiCentrum

17 września 2014Aktualności

Już 26 września 2014 rusza ósma edycja Małopolskiej Nocy Naukowców!

Ogromny sukces, jaki Małopolska Noc Naukowców odniosła w poprzednich  latach spowodował, iż w 2014 roku Małopolska już po raz ósmy odkrywa drzwi do fascynującego świata nauki.
Nocne pokazy, warsztaty, prezentacje, konkursy, wykłady i inne atrakcje czekają na wszystkich miłośników nauki w kilku miastach Małopolski. I tym razem organizatorzy wydarzenia przygotowali atrakcyjny program dla miłośników nauki.
Zanim ruszymy do zapraszających nas instytucji naukowych, zabierzemy Was w podróż
w kosmos, podczas której wszyscy zostaniemy astronautami. To będzie najmłodsza
i najbardziej liczna misja, w czasie której wspólnie poznamy odległe galaktyki, odwiedzimy stację orbitalną, by przyjrzeć się pracy kosmonautów oraz podejmiemy się wspólnego dowodzenia statkiem kosmicznym. To wszystko w Kijów.Centrum podczas inauguracji wydarzenia!
Małopolska Noc Naukowców już na stałe wpisała się w kalendarz małopolskich imprez naukowych, ciesząc się rosnącą z roku na rok popularnością wśród uczestników i stając się jedną z największych Nocy w Europie. Tej jedynej Nocy naukowcy odejdą od swoich codziennych obowiązków i procedur, aby bawić się wspólnie z młodymi uczestnikami wydarzenia. Każdy będzie mógł się przekonać, iż nauka jest niezwykle pasjonująca i ciekawa. Zobaczymy naukowców w nietypowych dla siebie sytuacjach – będących aktorami czy reżyserami, publiczność zaś w roli naukowców.
Dziś będzie to zabawa, ale jutro może to być sposób na naprawdę interesujące życie!
 
1) Kiedy?
26 września 2014 r. już po raz ósmy weźmiemy udział we wspólnej podróży po świecie nauki
w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców.
 
2) Gdzie?
Wydarzenie odbędzie się w sześciu miastach Regionu: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu
i Niepołomicach oraz – po raz pierwszy w 2014 r. – w Skawinie i Andrychowie.

Dla tych, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, dostępna będzie relacja na żywo z wybranych miejsc poprzez stronę wydarzenia www.nocnaukowcow.malopolska.pl oraz profil wydarzenia na Facebooku www.facebook.com/malopolskanocnaukowcow.
 
3) Jaki jest cel wydarzenia?
Małopolską Noc Naukowców cechuje niecodzienne podejście do spraw nauki, efektowne eksperymenty i pokazy, spotkania z wybitnymi naukowcami, a nawet spora dawka humoru.
Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie do wyboru kariery naukowej. Poprzez zabawę, przystępny i zrozumiały dla każdego sposób, chcemy pokazać, że nauka to wszystko co nas otacza, a naukowcy w swoich laboratoriach codziennie pracują nad tym, aby nasze życie było lepsze, łatwiejsze i bardziej nowoczesne.
Każda edycja wydarzenia to nowy ładunek atrakcji i niespodzianek starannie przygotowanych przez organizatorów. Główną myślą przewodnią tegorocznej imprezy jest przedstawienie sukcesów małopolskich naukowców pracujących w międzynarodowych zespołach naukowo-badawczych. Z uwagi na bardzo dużą aktywność małopolskich uczonych w licznych projektach realizowanych na skalę światową, chcemy pokazać wszystkim uczestnikom Nocy jak te ich odkrycia zmieniają świat. Temat przewodni jest dobrany nie bez powodu – Małopolska ma się czym pochwalić w skali kraju i Europy. Zajmuje 2. miejsce w kraju jeżeli chodzi
o liczbę zespołów koordynujących projekty realizowane w 7. Programie Ramowym Unii Europejskiej. Małopolskie instytucje naukowe są również silnie powiązane z instytucjami naukowymi z innych regionów Polski, współpracując przy licznych projektach badawczych.
Program wydarzenia przygotowany przez małopolskich naukowców to nie lada atrakcja. Wydarzenie kierujemy przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz wszystkich fascynatów nauki. Stawiamy głównie na interaktywność, aby podczas tej Nocy każdy poczuł się naukowcem. Dlatego też uczestnicy sami będą wykonywać eksperymenty, aktywnie uczestniczyć w warsztatach i demonstracjach, a podczas wycieczki po laboratoriach zobaczą miejsca, które na co dzień są niedostępne. W trakcie Małopolskiej Nocy Naukowców każdy
z uczestników poczuje smak nauki wszystkimi zmysłami. Mosty z makaronu, tańczące rodzynki, egzamin na czarodzieja, sterowanie statkiem kosmicznym i kapsuła czasu to tylko wybrane atrakcje czekające na uczestników wydarzenia.
Noc Naukowców jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach Programu Horizon 2020, służącej popularyzacji zawodu naukowca, a przez to zaprezentowaniu szerokiemu społeczeństwu ich niezwykłej pracy.
 
4) Z jakich środków przedsięwzięcie jest finansowane?
Na realizację projektu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wspólnie
z partnerami pozyskał środki z Programu Horizon 2020 Unii Europejskiej. Przedsięwzięcie finansowane jest również z Budżetu Województwa Małopolskiego. Swój wkład w realizację projektu wnoszą także Partnerzy.
 
5) Statystyka
Wydarzenie odbędzie się w 45 lokalizacjach z ponad 30 instytucji partnerskich
w całej Małopolsce.
Program wydarzenia przygotowało ok. 2 200 osób, w tym ok. 700 naukowców, blisko 1500 studentów, jak również 120 kół naukowych.
Na uczestników czeka ponad 1 000 różnych atrakcji, a wśród nich około
350 warsztatów, około 290 pokazów i demonstracji, 150 wykładów, zwiedzanie blisko 60 laboratoriów niedostępnych na co dzień, około 50 wystaw,
ok. 40 konkursów i quizów, a dla najmłodszych ok. 90 gier i zabaw z naukowcami,
5 widowisk i spektakli, liczne spotkania i dyskusje z naukowcami.
 
6) Dodatkowe informacje i program wydarzenia
Szczegółowy program imprezy oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej wydarzenia www.nocnaukowcow.malopolska.pl
 
Znajdziesz tam również link do interaktywnej mapy wydarzenia w całej Małopolsce, dostępnej pod adresem http://www.miip.geomalopolska.pl/imap/

Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku, gdzie zawsze są wiadomości
z pierwszej ręki https://www.facebook.com/malopolskanocnaukowcow
 
W Multicentrum w Skawinie, które bierze udział w wydarzeniu po raz pierwszy,  uczestnicy dowiedzą się  jak z ziemniaka zrobić prąd czy też zbudować coś z klocków K’nex, Lego i Bioloid. Szczegółowe informacje w kolejnych aktualnościach na naszej stronie internetowej!
 
 
Koordynatorem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – Departament Rozwoju Gospodarczego

 banner_www_500_100 

 



Inne wpisy: