Przejdz

„Patyk” Hanna Samson

01 grudnia 2016Książka miesiąca

Główna bohaterka Barbara jest młodą, samotną kobietą, która pewnego wieczoru została napadnięta przez nieznajomego mężczyznę. Nieświadoma tego, czy w obronie własnej zabiła napastnika, po pewnym czasie wraca na miejsce zdarzenia, aby zatrzeć wszelkie ślady świadczące o jej winie. Wyrzuty sumienia targające kobietą oraz równoczesny lęk przed prawnymi konsekwencjami doprowadziły ją do podjęcia decyzji o wyjeździe do swojej matki, przed którą czuła respekt. Do tej pory wszelkie próby stania się idealną córką spełzły na niczym. Matka okazywała niezadowolenie ze wszystkiego, co córka robiła.

Wizyta u matki przyniosła wiele wspomnień, złych i dobrych, o wzajemnych relacjach, swojej młodzieńczej niezaradności i wojskowym modelu wychowania panującym w domu.

Powrót do rodzinnego miasta spowodował zderzenie z przeszłością, tym co już minęło. Przyniósł również wspomnienie pierwszej miłości i niewytłumaczalne, nagłe zniknięcie ukochanego. Po latach odnalazła, już żonatego mężczyznę swojego życia. Postanawia zdobyć go powtórnie bez względu na konsekwencje dla obu stron. Wyrównanie spraw z czasów młodości ze swoimi znajomymi, którzy wyrządzili jej krzywdę, stało się celem Barbary. Swoim dawnym kolegom wymierza sprawiedliwość według własnego kodeksu.

Pobyt u matki pozwolił bohaterce odnaleźć swoją tożsamość i sens życia. Nagle życie nabrało barw i pojawiły się plany na przyszłość. W końcu przyszedł czas, gdy Barbara odzyskała władzę nad życiem. Już nie była samotną kobietą, która poza pracą nie miała nic, lecz pozyskała nowe przyjaciółki i utrwaliła związek z mężczyzną.

Lecz, czy na pewno wszystko dobrze się skończyło? I czy można tak całkowicie odciąć się od przeszłości?

Serdecznie zapraszam do lektury.

Anna Szatko
Miejska Biblioteka Publiczna w SkawinieInne wpisy: