Przejdz

„Pomóc Jani” Michale Schofield

01 grudnia 2015Książka miesiąca

Tym razem pragnę zachęcić Państwa do przeczytania książki zupełnie innej od poprzednich, ponieważ fabuła nie jest fikcją literacką lecz opartą na faktach poruszającą do głębi historią dramatycznej walki o życie kilkuletniego dziecka. Napisana przez ojca, który z największym poświęceniem toczył walkę o uratowanie swojej córeczki, jednocześnie walcząc z własnymi załamaniami i depresją. Książka stała się w Stanach Zjednoczonych głośnym bestsellerem dającym nadzieję osobom borykającym się z podobnymi problemami.
Rodzi się zdrowa i śliczna dziewczynka, która jest ogromną radością swoich rodziców i początkowo nic nie zapowiada tragedii, która już wkrótce stanie się ich udziałem. Początkowo rozwija się prawidłowo jednak coraz częściej zaczyna uciekać w świat fantazji, które niestety okazują się objawem bardzo poważnej choroby psychicznej dotykającej dorosłych a nie czteroletniego dziecka o ilorazie inteligencji 146. dziecko nie rozumie co się z nim dzieje i to budzi w niej agresję w stosunku do swoich najbliższych oraz otoczenia. Jani staje się niebezpieczna również dla siebie samej. Ojciec chcąc pomóc swojej małej córeczce nie buntuje się, tylko stara się wejść w jej wyimaginowany świat uczestnicząc w jej fantazjach i akceptując je. Równocześnie szuka fachowej pomocy wśród lekarzy psychiatrów, którzy mają problem z postawieniem prawidłowej diagnozy. Eksperymentują na dziewczynce różne leki, które mają na nią fatalny wpływ. Dopiero po kilku latach tragicznych zmagań z tą straszną chorobą, która jest nieuleczalna, po wielu badaniach i konsultacjach psychiatrycznych udaje się wreszcie tak dobrać leki, aby życie dziewczynki stało się znośne.
Książka opowiada o sile i pięknie ojcowskiej miłości, która pozwoliła przezwyciężyć największe trudności w walce z jedną z najbardziej tajemniczych chorób umysłu. Każdy powinien to przeczytać.
Poleca Urszula Włodarczyk, MBP w Skawinie.Inne wpisy: