Przejdz

„Projektantka” Rosalie Ham

01 lutego 2017Książka miesiąca

„Zawsze ubieraj się tak, jakbyś szła na spotkanie ze swoim największym wrogiem”, tak powiedziała Kimora Lee Simmons, współczesna amerykańska modelka i projektantka. Czyżby bohaterka książki Rosalie Ham także wyznawała tę zasadę?

Akcja powieści toczy się na australijskiej prowincji 50-tych lat XX w.. Dungatar to miasteczko, której społeczność skrywa tajemnice: zwariowane stare panny, skłócone małżeństwa, domowi tyrani, ukrywające swoją orientacje lesbijki, a spokoju pilnuje sierżant przebierający się w damskie ciuszki.
Po wielu latach wraca do niej prześladowana niegdyś Myrtle „Tilly” Dunnage. Wraca, by zaopiekować się swoją matką, Molly, zwaną przez sąsiadów „Szaloną”. Myrtle jako dziewczynka została wygnana z miasteczka. Posądzono ją o spowodowanie wypadku. Jakiego? To kolejna tajemnica do rozwiązania.
Jej powrót wzbudza duże zainteresowanie, a mieszkańcy uprzykrzają jej życie. Bohaterka przywozi ze sobą maszynę krawiecką, a co jakiś czas otrzymuje paczki z różnymi materiałami. Co również przyciąga ich uwagę. Dzięki swoim umiejętnościom Tilly rozpoczyna walkę z brakiem elegancji i złymi gustami, a mieszkanki Dungataru korzystają z jej zdolności.
Pomimo swoich predyspozycji do szycia, wszystko inne przynosi jej pecha, a co za tym idzie śmierć.
Czy Myrtle uda się oszukać przeznaczenie? Czy jej powrót to część planu zemsty za przeszłość?

Mnogość imion, nazwisk i problemów bohaterów przysłania kluczowy wątek Tilly. Czytający musi skupić się na postaciach, by nie zgubić się w ich gąszczu, gdyż za każdym kryje się ciekawa historia. Nie jest to lektura, którą czyta się ot tak, dla zabicia czasu.
To książka, która łączy w sobie wątek obyczajowy, kryminalny, a także romans.

W 2015 r. na podstawie książki został nakręcony film o tym tytule. Również wart obejrzenia.

 

Poleca Anna Pląder.

Miejska Biblioteka Publiczna w SkawinieInne wpisy: