Przejdz

„Przygody Hektora” Piotr Rowicki

31 lipca 2016Książka miesiąca

Przygody Hektora Piotra Rowickiego to wielobarwna i zabawna opowieść o życiu wesołej rodziny dinozaurów żyjącej w późnej epoce mezozoiku, w miejscu gdzie 208 milionów lat później będzie kraj o nazwie Polska.

Autor bardzo oryginalnie zestawił świat tych wielkich zwierząt i ludzi. Głównym bohaterem książeczki jest tytułowy brachiozaur Hektor Jurajski, który ma dopiero pięćdziesiąt lat. Jest on niesfornym, ciekawskim, troszkę leniwym, niesłuchającym rodziców małym dinozaurem, który żyje wraz ze swoją rodziną w „dinusiowej” społeczności i przeżywa wiele śmiesznych przygód wraz ze swymi przyjaciółmi. Hektor, to nikt inny jak mały chłopiec, który lubi bawić się z kolegami, wspinać, biegać, jeździć na rowerze, skakać na bungee i jeść ogromne ilości trzciny cukrowej. Bohater potrafi umiejętnie „pakować się” w różne kłopoty, które rozmieszają czytelnika.

Opowiadanie składa się z siedmiu rozdziałów a akcja porywa i wciąga bez reszty małego odbiorcę, który nieprzerwanie mógłby słuchać o Hektorze, jego kuzynach: Pifie i Pafie, kocie Vivaldku oraz innych bohaterach występujących w bajce.

Jednym z ciekawszych fragmentów jest wizyta Hektora z rodziną w zoo, gdzie ludzie przedstawieni są jako ginący gatunek. Opowiadanie jest wzbogacone ilustracjami Dymitra Kuźmienko, które interesująco obrazują przygody bohatera. Język książeczki jest pełen neologizmów oraz śmiesznych określeń dotyczących codziennego życia dinozaurów np. McDozaur, bodyzaur, dinobus, dinokorek itp.

Książka skierowana jest do młodego czytelnika, lecz spodoba się z pewnością dorosłemu odbiorcy.

Poleca Katarzyna Woźniczka-Baran, Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie.Inne wpisy: