Relacja z Nocy Naukowców w Skawinie - Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Przejdz

Relacja z Nocy Naukowców w Skawinie

27 września 2014Aktualności

Wspaniały start Nocy Naukowców w Skawinie!
W piątek (26 września) po raz pierwszy wraz ze skawińskim MultiCentrum spotkaliśmy się w kręgu nauki w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców. Realizując projekt dołączyliśmy do takich miast jak: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz i Niepołomice, które uczestniczyły już we wcześniejszych edycjach Nocy. 
Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie do wyboru kariery naukowej. Poprzez zabawę pragniemy pokazać, że nauka nie musi być trudna i że otacza nas ze wszystkich stron.

Podczas naszej Nocy gościliśmy małych i dużych miłośników nauki, zainteresowanych zaplanowanymi eksperymentami i pokazami, szukających nawiązań do lat szkolnych i dzieciństwa. W trakcie wieczoru każdy mógł znaleźć coś dla siebie a także zdobyć nagrodę wykazując się wiedzą.

Można było dowiedzieć się m.in.czy ziemniak jest źródłem energii, jak powstaje chmura i wyładowanie elektryczne, dlaczego pomimo minusowej temperatury w atmosferze nieprzerwanie nie pada śnieg, czy można rozpuścić gaz, co to jest kwaśny deszcz i o czym mówi Prawo Archimedesa, co to jest tętno i  jak pracuje nasze serce.

Samodzielnie lub wspólnie z rodziną można było wykonać modele maszyn, owadów i figur geometrycznych wykorzystując klocki K’nex oraz własną wyobraźnię.

Na małych miłośników kina czekały pokazy filmów edukacyjnych prezentujące sylwetki naukowców i wynalazców oraz odcinki poświęcone jednostce mierzenia czasu.

Na zakończenie Nocy, dla najbardziej wytrwałych czekała niespodzianka – pokaz akrobatycznych możliwości robota Bioloida.
Podczas tej Nocy każdy mógł się przekonać, iż nauka jest niezwykle pasjonująca i ciekawa.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy towarzyszyli nam podczas Małopolskiej Nocy Naukowców za zaangażowanie, miłą atmosferę i chęć zdobywania wiedzy. Już teraz zapraszamy na Noc w 2015 roku! 

Koordynatorem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – Departament Rozwoju Gospodarczego.
Noc Naukowców jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach Programu Horizon 2020, służącej popularyzacji zawodu naukowca, a przez to zaprezentowaniu szerokiemu społeczeństwu ich niezwykłej pracy.  
Na realizację projektu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wspólnie
z partnerami pozyskał środki z Programu Horizon 2020 Unii Europejskiej. Przedsięwzięcie finansowane jest również z Budżetu Województwa Małopolskiego. Swój wkład w realizację projektu wnieśli także Partnerzy.

banner_www_500_100

IMG_7200małe IMG_7244małe IMG_7292małe IMG_7327małe IMG_7331małe IMG_7338małe IMG_7359małe IMG_7366małe
 Inne wpisy: