Przejdz

Relacja ze spotkania z Olgą Rudnicką

02 października 2017Aktualności

W sobotnie popołudnie, 30 września, miłośnicy kryminałów spotkali się z Olgą Rudnicką – pisarką, która w jednym z wywiadów powiedziała, że pisze kryminały i zastanawia się, dlaczego czytelnicy tak dobrze się przy nich bawią (zamiast się bać).

Olga Rudnicka opowiedziała, jak doszło do tego, że została wydana jej pierwsza książka – Martwe jezioro. Z ogromnym poczuciem humoru przedstawiła swoje roztargnienie, którego koronnym przykładem było wysłanie pierwszej wersji książki bezpośrednio do prezesa jednego z wydawnictw. Dużym zaskoczeniem dla pisarki był telefon z informacją, że książka zostanie wydana. Wtedy właśnie rozpoczęła się machina promocyjna: sesje zdjęciowe, wywiady…

Mając szkic powieści, autorka przygotowuje materiały szczegółowo tak, aby czytelnik nie doszukał się sprzeczności w fabule. Drobiazgowość nie zawsze jednak przynosi odpowiednie owoce, jeden z czytelników powieści dopatrzył się, że pewien kwiat nie kwitnie w wymienionej w książce porze roku.

Gdy maszynopis powieści jest już gotowy, autorka przekazuje go do wydawnictwa do pań redaktorek. Uważa, że sprawdzają się w tej roli bardzo dobrze.

Pisarka zdradziła, że pisząc powieść zamyka się w świecie swoich bohaterów, a żegna ich w momencie oddania książki do korekty. Nigdy też nie wie, czy to będzie pojedyncza książka czy cykl. I tak w przypadku Zacisza 13, to wydawca namówił ją do napisania drugiej części Zacisze 13: Powrót.

Najpoważniejszą książką w twórczości Olgi Rudnickiej jest Cichy wielbiciel. Opowiada ona o stalkingu, czyli uporczywym nękaniu. Autorka zbierała materiały, w czasach, kiedy stalking nie był jeszcze określony w kodeksie karnym jako przestępstwo. Jest to najbardziej emocjonalna powieść pisarki.

Na pytanie o ulubionego autora, Olga Rudnicka wymieniła kilku: Joannę Chmielewską, Stephena Kinga czy Tess Gerritsen. Mówi, że pisze dla kobiet i mężczyzn w różnym wieku.

Autorka odwiedziła nas na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skawinie. Wydarzenie zostało sfinansowane przez Instytut Książki.Inne wpisy: