Relacja ze spotkania z ks. Adamem Bonieckim - Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Relacja ze spotkania z ks. Adamem Bonieckim

14 maja 2013Aktualności

W poniedziałkowe popołudnie (13 maja), podczas prawie trzygodzinnego spotkania ksiądz Adam Boniecki, gość Skawińskiego Salonu Literackiego, podzielił się z widownią zebraną w sali Pałacyku Sokół swoimi przemyśleniami i uwagami na temat współczesnego Kościoła i relacji Kościół-świat świecki.

Z racji swojej dziennikarskiej działalności w „Tygodniku Powszechnym” (już od roku 1964) pokrótce określił charakter periodyku jako:  świeckie pismo katolickie skierowane do osób, które nadal poszukują; pismo, które podejmuje tematy drażliwe i trudne dla Kościoła. A także jako tygodnik, który publikuje różne poglądy i tworzy przestrzeń do spotkań i dyskusji.

Kolejny wątek dotyczył Jana Pawła II. Ks. Adam Boniecki wspominał rozmowy i spotkania z Papieżem, z człowiekiem, który miał ogromny szacunek do ludzi. Dzięki okresowi „rzymskiemu” gość spotkania zobaczył Kościół w różnych odsłonach. Towarzyszył bowiem Janowi Pawłowi II w podróżach do Turcji, Zairu, Konga, Kenii, Ghany, Górnej Wolty, Wybrzeża Kości Słoniowej, Francji, Portugalii, kolejny raz do Francji, Wenezueli, Ekwadoru, Peru, Trynidad-Tobago, Togo, Wybrzeża Kości Słoniowej (drugi raz) Kamerunu, Republiki Środkowej Afryki, Zairu, Kenii, Maroka i Czechosłowacji.

Podczas spotkania poruszone zostały tematy: niespodziewanej abdykacji Benedykta XVI, obecnej sytuacji w Watykanie, nowego papieża Franciszka I, a także zakazu wypowiedzi medialnej nałożonej na ks. Bonieckiego przez prowincjał Zgromadzenia Marianów.

Tradycyjnie w drugiej części spotkania pytania zadawała publiczność, która czując ciepło i mądrość w osobie księdza śmiało pytała m.in. o autorytety we współczesnym świecie czy o miejsce kobiety w polskim Kościele. Jak na dłoni widoczna była radość jaką daje księdzu bezpośredni kontakt i rozmowa z drugim człowiekiem.

Spotkanie odbyło się w ramach Skawińskiego Salonu Literackiego – marki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie oraz Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie. Gościa przywitał burmistrz Miasta i Gminy Skawina Pan Adam Najder, a spotkanie poprowadziła Pani Krystyna Droździewicz – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej. Wieczór uatrakcyjnił akompaniament Pawła Sowy, ucznia Gimnazjum Katolickiego w Skawinie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

[nggallery id=11]