Skawińscy 60-latkowie w kuchni:)

08 września 2015Aktualności

Już w tym tygodniu rozpoczynamy realizację nowego projektu dla osób w wieku 60+. Tematem przewodnim projektu „Dialog międzykulturowy od kuchni” jest ukazanie wielobarwnej społeczności galicyjskiej i jej wpływu na współczesną Małopolskę, a tym samym Skawinę własnie od kuchni.

Projekt zwracać będzie szczególną uwagę na proces komunikacji, rozpatrywanej w aspekcie międzykulturowym i międzypokoleniowym. Komunikacja to bowiem sens wszelkiego rozwoju. Uzupełniona o zrozumienie, otwartość, chęć kreowania ponadlokalnej wspólnoty staje się dialogiem ‒ podstawą poznania tych, którzy różnią się od nas. Mówiąc o dialogu mamy na myśli wyjątkową sytuację rozmowy, wymiany, poszerzania horyzontów, zawsze zakładającą zaangażowanie. Komunikacja to słowo, które w ostatnich latach pojawia się w wielu kontekstach, szczególnie jednak w przypadku kultury odkrywa się jego wartość. Dialog międzykulturowy może dotyczyć religii, zwyczajów, tradycji, zachowań. Niekiedy służy odkrywaniu zaginionej wielości etnicznej, po której zostały tylko ślady minionej koegzystencji. Przy odpowiednim podejściu nieufność pojawiająca się podczas spotkania z nieznanym, przeradza się w ciekawość i chęć zrozumienia źródeł tego, co jednych zaskakuje, a dla innych jest rutyną.

Zajęcia i warsztaty, w których wezmą udział uczestnicy (osoby 60+), wolontariusze i trenerzy będą miejscem wymiany poglądów, ścierania się racji i być może pozwolą na wypracowanie innego spojrzenia na obcokrajowców w Małej Ojczyźnie. Ważnym aspektem realizowanego projektu będzie również podjęcie próby zmiany przyzwyczajeń żywieniowych osób starszych poprzez zajęcia z dietetykiem i dostosowanie starych, rodzinnych przepisów do zasad zdrowego żywienia.
Mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie przypadnie do gustu i skutecznie połączy przyjemne z pożytecznym. Udział w projekcie jest bezpłatny. Zainteresowanych zapraszamy do biura projektu – siedziby Towarzystwa Przyjaciół Skawiny, ul. Żwirki i Wigury 23/16.
Projekt realizowany przez: Fundację Skawińskie Centrum Wolontariatu, Towarzystwo Przyjaciół Skawiny oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Skawinie.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Wartość projektu: 56.639,00 zł.

Loga projektu małe