"Skazy" Izabela Żukowska - Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Przejdz

„Skazy” Izabela Żukowska

30 października 2015Książka miesiąca

Drodzy czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie!

Cieszę się niezmiernie, że mogę Państwu zaprezentować wspaniałą powieść polskiej pisarki, którą przeczytałam ostatnio i która wzbudziła we mnie tak wiele emocji w trakcie czytania. To książka, która posiada wszystkie te cechy i elementy, które sprawiają, że czyta się ją jednym tchem i trudno się od niej oderwać. Wątek historyczny, który stanowi wspaniałe tło wszystkich wydarzeń przeplata się tu z szeroko rozbudowanym wątkiem obyczajowym a wątek sensacyjno-kryminalno-zagadkowy dodaje pikanterii całej historii, często budząc skrajne emocje u czytającego.

Ta barwna i tragiczna historia gdańskiego rodu kupieckiego dziejąca się na przestrzeni 200 lat ukazuje nam korowód postaci bohaterskich i nikczemnych, które dokonując nie zawsze trafnych wyborów przyczyniają się do tragedii swoich najbliższych.


Drugim nie mniej ważnym bohaterem tej wspaniałej powieści są miasta, z których na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Gdańsk z jego burzliwą i tragiczną historią. Bardzo wiele dowiadujemy się o Berlinie lat dwudziestych z całą jego dekadencką zgnilizną oraz atmosferą tamtych lat, gdy Hitler zaczął dochodzić do władzy a jego nazistowskie bojówki zaczynają prześladować najpierw Żydów a potem wszystkich tych, którzy w pełni nie podzielają ich poglądów.
Mamy w tej książce również opisaną Warszawę okresu międzywojennego z całą jej wspaniałością architektoniczną oraz społeczeństwem wielokulturowym. Nade wszystko jest to jednak historia o ludziach różnych nacji, wszystkich warstw społecznych (od największych bogaczy do największej biedoty) pokazanych w tym samym miejscu i czasie, jak koegzystują i jak rozwiązują swoje codzienne życiowe problemy. W książce znajdujemy także wątki mezaliansu i zbrodni.

Czy można na cudzej tragedii zbudować własne szczęście i dobrobyt? Czy los nie zechce wyrównania rachunków i nieszczęście nie położy się cieniem na następnych pokoleniach? Przeczytajcie i oceńcie sami.

Poleca Urszula Włodarczyk, Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie.Inne wpisy: