Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych - Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych

01 marca 2017Aktualności

W ostatkowe wtorkowe popołudnie odbyło się kolejne ze spotkań skawińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem Klubowiczki podzieliły się różnymi opiniami na temat „Projektantki” Rosalie Ham. To pierwsza powieść autorki przetłumaczona na język polski.

Akcja powieści toczy się na australijskiej prowincji 50-tych lat XX w. Dungatar to miasteczko, której społeczność skrywa tajemnice: zwariowane stare panny, skłócone małżeństwa, domowi tyrani, ukrywające swoją orientacje lesbijki, a spokoju pilnuje sierżant przebierający się w damskie ciuszki.

Po wielu latach wraca do niej prześladowana niegdyś Myrtle „Tilly” Dunnage. Wraca, by zaopiekować się swoją matką, Molly, zwaną przez sąsiadów „Szaloną”. Myrtle jako dziewczynka została wygnana z miasteczka. Posądzono ją o spowodowanie wypadku. Jakiego? To kolejna tajemnica do rozwiązania.

Mnogość imion, nazwisk i problemów bohaterów przysłania kluczowy wątek Tilly. Czytający musi skupić się na postaciach, by nie zgubić się w ich gąszczu, gdyż za każdym kryje się ciekawa historia. Nie jest to lektura, którą czyta się ot tak, dla zabicia czasu. To książka, która łączy w sobie wątek obyczajowy, kryminalny, a także romans.

W 2015 r. na podstawie książki został nakręcony film o tym tytule. Również wart obejrzenia.

U wszystkich Klubowiczek wzbudziła spore emocje. Zdania o książce były podzielone. Jedne Panie zachwycone bogactwem bohaterów i wątków, a także zostały wciągnięte w historię Tilly, innym przeszkadzał ten ogrom i wiele niedopowiedzeń.

Nie obyło się również bez polecania książek, które w ostatnim miesiącu zostały przez Panie przeczytane, m. in.:
– dla tych, którzy lubią czasy wojenne: „Mischling czyli kundel” Affinity Konar oraz 1. część sagi rodu Petrycych Mirosławy Karety „Pokochałam wroga”;
– dla lubiących kryminały: „Śliski interes” Ryszarda Ćwirleja
– dla chcących zanurzyć się w literaturze obyczajowej: „Tajemnica Noelle” D. Chamberlain czy „Drzewo migdałowe” M. C. Corasanti.
Rozmowy toczyły się także wokół współczesnego świata polityki i kultury pijąc kawę/herbatę i zajadając się chrustem. Spotkanie zakończyło się rozdaniem książek na marcowe spotkanie, a będzie to „Ukrainka” Barbary Kosmowskiej.