Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych

10 maja 2018Aktualności

W Tygodniu Bibliotek odbyło się kolejne spotkanie skawińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w nim pięć klubowiczek oraz moderatorka.

Omawianą lekturą była powieść „Wszystkie imiona” Josè Saramago, portugalskiego pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla.Główny bohater powieści, Josè, jest szeregowym pracownikiem Archiwum Stanu Cywilnego, pracownikiem bardzo zdyscyplinowanym i sumiennie wykonującym swoje obowiązki. Jest osobą samotną, mieszkającą w domku połączonym z Archiwum, a jego jedyną odskocznią jest zbieranie wycinków prasowych o znanych osobach. Pewnego dnia trafia na dane nieznajomej kobiety, co prowokuje go do jej poszukiwania. Josè łamie wszystkie zasady panujące w miejscu pracy: wchodzi do Archiwum po godzinach pracy, często bierze urlop, a także włamuje się do szkoły. Jego poczynania kończą się, niestety, na cmentarzu, gdzie znajduje grób kobiety.

Dawno nie było u nas takiej dyskusji! Część Pań przebrnęła tylko przez trzy czwarte powieści, inne przeczytały w całości. Z relacji wynikało, że zasmucił je los samotnego człowieka, który zatracił się w swoim „wycinkowym” hobby. Panie zwróciły również uwagę na tytuł książki i na epizodyczną postać pasterza, który podmieniał tabliczki na grobach. Imiona stanowiły skarb Archiwum, a pasterz zmieniający tabliczki może być alegorią Chrystusa, dla którego ważne są uczynki, a nie miejsce pochówku człowieka. Klubowiczkom przeszkadzała jednak forma powieści, między innymi brak czytelnie wydzielonych dialogów, które wplecione są w tekst powieści.

Książka zmusiła nas do refleksji nad życiem człowieka i jego miejscem w społeczeństwie. Osłodę dla ciężkiego tematu samotności stanowiła tartoletka.
Na następnym spotkaniu nadal pozostaniemy w klimacie literatury iberyjskiej. Omawiana będzie książka „Diamentowy plac” Mercè Rodoredy.