Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Przejdz

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

14 czerwca 2017Aktualności

7 czerwca odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych działającego przy Bibliotece Głównej. Tematem rozmowy były dwie książki – „Lustra Miasta” Elifa Safaka i „Zatrzymać dzień” Wioletty Szczepańskiej.

„Lustra Miasta” to historia rodu Pereirów, którego członkowie byli lekarzami w czasach inkwizycji.

Klubowiczki uznały tę powieść za zawiłą historię spokrewnionych ze sobą bohaterów, a także tych, których losy zostały z nimi powiązane. ich rodzinnych dramatów, skrywanych namiętności i trudnych życiowych decyzji. Panie podkreślały także, że forma powieści mieści w sobie wątki filozoficzne i baśniowe.

Głównymi bohaterami drugiej omawianej książki („Zatrzymać dzień”) są chłopiec chorujący na siatkówczaka i jego mama. Wioletta, matka chłopca, walczy o jego zdrowie i życie. Uczestniczki spotkania jednogłośnie stwierdziły, że „Zatrzymać dzień” czyta się z zapartym tchem. Historia Kubusia, walka Rodziców o jego życie, historie wielu osób zaangażowanych w pomoc – to wszystko poruszyło i nierzadko wycisnęło z oczu łzy smutku i szczęścia podczas lektury. Ale… Tak, jest jedno „ale”. O ile brak profesjonalnej korekty czytelniczki odebrały jako przejaw emocji matki chłopca, która jest autorką tej książki, o tyle środkowa część, omawiająca zagadnienia diety, została uznana za odbiegającą stylem od reszty książki. Podobne wrażenia pojawiły się u uczestniczek spotkania w stosunku do tych fragmentów książki, w którym omawia się sposoby pozyskiwania środków na leczenie.

Jak to zwykle bywa, podczas spotkania Klubowiczki poruszały bardzo poważne tematy. Rozmowa przebiegła jednak w ciepłej i miłej atmosferze.

 Inne wpisy: