Przejdz

„Stulecie winnych” Ałbena Grabowska

01 października 2015Książka miesiąca

Tym razem zapraszam Państwa do lektury fascynującej dwutomowej sagi rodzinnej obejmującej bardzo burzliwy i tragiczny okres naszej historii rozpoczynający się tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej poprzez okres międzywojenny, drugiej wojny światowej aż po czasy współczesne.

    W tytule mamy stulecie i drugi człon – Winni, nazwisko wielopokoleniowej rodziny, podwarszawskiego Brwinowa, która na przestrzeni stu lat doznała wielu krzywd i przeżyła przysłowiowe „wichry wojny”. Co pozwoliło im przetrwać? Czas wojen to często niewyobrażalna wręcz trauma prawie dla wszystkich. Jednak zdarzały się osoby, które potrafiły się dobrze urządzić  czerpiąc korzyści w zamian za sprzeniewierzenie się sobie oraz swojemu najbliższemu otoczeniu.

    Nie brakowało kolaborantów, zdrajców i donosicieli. Jedni robili to z chęci zysku inni ze strachu.
Realia przedstawione w tej powieści to miejsca, ludzie oraz fakty i wydarzenia, które sprawiają, że fikcja literacka splata się z rzeczywistością dając pełny obraz tamtych czasów.

    Myślę, że wybór nazwiska Winny nie był przypadkowy ponieważ doskonale wpisuje się w szczególną specyfikę moralności i etyki tych czasów, w których nie mogła obowiązywać zasada „czarno-białe”, gdyż sytuacja czasem zmuszała dobrych, uczciwych i wrażliwych ludzi do podejmowania często tragicznych i dramatycznych decyzji, aby ratować życie swoich najbliższych i swoje. Były też przykłady niesamowitego bohaterstwa i poświęcenia, a to co pozwoliło przetrwać nawet najtrudniejsze momenty to była siła miłości i poczucie wspólnoty rodzinnej, dlatego powinny przeczytać ją osoby, które często powtarzają slogan, że z „rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciu”.
    Autorka opisując postępowanie i często bardzo kontrowersyjne decyzje swoich bohaterów nie stara się ich usprawiedliwiać i oceniać, możemy to zrobić my czytelnicy. Lecz czy mamy do tego prawo? Na pewno warto poznać historię rodziny Winnych na tle stuletniego okresu naszej polskiej historii.

Zapraszam do lektury tej wspaniałej sagi rodzinnej – Urszula Włodarczyk MBP w Skawinie.Inne wpisy: