"Sześć córek" Małgorzata Szyszko-Kondej - Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

„Sześć córek” Małgorzata Szyszko-Kondej

01 kwietnia 2015Książka miesiąca

Niezmiernie cieszy fakt, że w ciągu ostatnich kilku lat na rynku wydawniczym pojawiły się nowe nazwiska przedstawicielek nurtu psychologiczno-obyczajowego naszej współczesnej literatury, która w wielu przypadkach może śmiało konkurować z twórczością uznanych już autorek innych krajów.
Myślę, że ta powieść może śmiało aspirować do jednej z nich. Zawiera w sobie wszystko to czym powinna charakteryzować się dobra powieść tego gatunku. Dodatkowym i jakże ważnym atutem tej książki jest fakt, że historia w niej opowiedziana rozgrywa się na naszym rodzinnym podwórku i obejmuje aż pół wieku powojennej historii Polski opowiedzianej z niezwykłą dbałością o szczegóły i często dramatyczne wydarzenia.
Właściwie to muszę uściślić, że jest to sześć fascynujących historii kobiet w różnym wieku, które są przyrodnimi siostrami i nie znają się wcale. Łączy je osoba wspólnego ojca, który był wziętym lekarzem ginekologiem bardzo wrażliwym na wdzięki płci przeciwnej a przy tym niezmiernie kochliwym. W tym momencie można by powiedzieć zwykły banał, lecz nic bardziej mylnego. Umierający osiemdziesięcioparoletni ojciec robi rozrachunek z własnym życiem i pragnie chociaż w minimalnym stopniu naprawić swoje błędy. Pisze list do każdej z córek z prośbą o wykonanie pewnego zadania. Każda z nich ma inne zadanie.
Czy spełnią ostatnią wolę ojca (podobno umierającym się nie odmawia) i na ile to odmieni ich życie?
Książka naprawdę wzruszająca i poruszająca, zapadająca w pamięć i serce.
Do przeczytania dla każdego dorosłego, bez względu na wiek i płeć.
Poleca Urszula Włodarczyk.