Tajemniczy worek, czyli skąd przychodzą pomysły. Relacja ze spotkania z Wojciechem Widłakiem - Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

19 maja 2014Aktualności

Muszki i melonika się spodziewaliśmy – to znaki rozpoznawcze naszego gościa, Wojciecha Widłaka. Ale dlaczego przywiózł do nas słuchawkę prysznicową?!
Pisarz Wojciech Widłak, autor wielu uroczych i szalenie popularnych książek dla dzieci, odwiedził w ostatni piątek (16 maja 2014 r.) krzęcińską filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie. Przy sali pełnej dzieci należących do Dyskusyjnego Klubu Książki opowiedział o tym, skąd się biorą pomysły na opowiadania, co jest potrzebne do powstania książki i jak "urodził się" Pan Kuleczka. Dzięki temu dowiedzieliśmy się m.in., że akuszerką serii książek o przygodach okrągłego jegomościa i mieszkających z nim zwierzątek była jedna z najcudowniejszych w Polsce ilustratorek – Elżbieta Wasiuczyńska, z którą pisarz jest bardzo zaprzyjaźniony.
Pan Wojciech z pomocą psa Pypcia, kaczki Katastrofy i dwojga dziecięcych asystentów przeczytał nam opowiadanie pt. Bagaż z książki Pan Kuleczka: Dom. Zachęcił też dzieci do wspólnej zabawy, wyciągając worek – równie kolorowy, co tajemniczy. Okazało się, że jest to etui na… pomysły! Ochotnicy wyławiali z worka tajemnicze lub całkiem zwykłe przedmioty, np. słuchawkę prysznicową, a  wszystkie dzieci zarzucały pisarza pomysłami, do czego mogą te rzeczy służyć.
Zwieńczeniem spotkania było wręczenie dyplomów i nagród wyróżnionym w konkursie plastycznym pt. Bohaterowie książek Wojciecha Widłaka. Dzieci z oddziału przedszkolnego i I klas Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzęcinie bardzo się napracowały nad rysunkami, a różnorodnością obrazków udowodniły, że znają – i lubią! – niemal całą twórczość naszego gościa.
Na pamiątkę i w podziękowaniu za świetne spotkanie wręczyliśmy panu Widłakowi muszkę, która zasili pokaźna kolekcję autora. Godzinna wizyta minęła błyskawicznie, a na koniec do pisarza ustawiła się kolejka chętnych do zdobycia autografu.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu Dyskusyjnych Klubów Książki i dofinansowane ze środków Instytutu Książki.

[nggallery id=21]

NPRCz ik_2012_logo_srednie Dyskusyjny Klub Książki