Cykl „Cormoran Strike” / Robert Galbraith

najlepsze kryminały

Obok pięciu powieści Roberta Galbraitha o prywatnym detektywie Cormoranie Strike’u na dobrą sprawę można przejść obojętnie. Bo autor nieznany, bo okładki nijakie, bo duża objętość zniechęcająca do zaryzykowania i sięgnięcia po kryminały w ciemno… A szkoda, bo ten cykl to kawał świetnej pisarskiej roboty. A wykonał ją nikt inny, jak – ukrywająca się pod męskim pseudonimem – J.K. Rowling, twórczyni Harrego Pottera!

Głównego bohatera cyklu, Straike’a, poznajemy w momencie, gdy mocno poobijany przez życie próbuje rozkręcić w Londynie agencję detektywistyczną. Idzie mu fatalnie. Właśnie wtedy przez pomyłkę zostaje do niego skierowana w charakterze sekretarki Robin, młoda dziewczyna bez doświadczenia, za to w skrytości marząca o pracy detektywa. I o dziwo, ten duet zaczyna się sprawdzać.

W miarę jak rośnie sława śledczego do agencji zaczynają się zgłaszać klienci z coraz trudniejszymi sprawami. Każda kolejna książka przynosi więc oryginalną, skomplikowaną zagadkę. Jest samobójcza śmierć supermodelki, zniknięcie pisarza słynącego ze skłonności do makabry, niezrównoważony psychicznie chłopak prześladowany przez wspomnienie z dzieciństwa, kiedy miał ponoć być świadkiem zbrodni popełnionej na innym dziecku. Autorka powoli rozwija przed nami sieć powiązań między licznymi postaciami, podsuwa tropy, zachęca, by sklejać własne teorie z okruchów informacji. A jednak w finale potrafi zaskoczyć!

Tłem dla dochodzeń są aktualne wydarzenia, którymi żyją Wyspy: wciąż żywe podziały klasowe, tendencje separatystyczne brytyjskich nacji, londyńska olimpiada, problemy rasowe, imigracja, przemoc wobec kobiet. Dodatkowym atutem powieści Rowling są wnikliwe obserwacje społeczne, a wisienką na torcie – skomplikowana relacja uczuciowa łącząca dwoje głównych bohaterów. Dzięki temu lekturze towarzyszy miłe napięcie. Chociaż ostrzegam, że pisarka naciąga tę strunę tak mocno, że czasem mamy ochotę pogonić ją w kwestii sercowego przełomu…

Poleca Anna Cała

Dostępność książek w naszej bibliotece sprawdzicie pod linkiem https://tiny.pl/rl428

Polecamy również pozostałe nasze recenzje: https://biblioteka-skawina.pl/category/ksiazka-miesiaca/