Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

Cztery Pory Roku wirtualnie – Wśród wiosennych kwiatów

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach artystyczno – edukacyjnych, które zwykle odbywają się w Bibliotece w Zelczynie. Warsztat można przeprowadzić z dziećmi w każdym wieku, ale docelowo jest on przeznaczony dla osób w wieku 4-10 lat.

Na pewno nie raz byliście na łące z wiosennymi kwiatami. Ile wiosennych roślin umiecie wymienić? A znacie ich kolory?

Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie piękną, kolorową łąkę. Co na niej znajdziecie? Na pewno stokrotki i mlecze, czasem sasanki, żonkile, a w górach żółte, fioletowe i białe krokusy. A gdy wybierzecie się nad strumyk do lasu, to na pewno napotkacie kaczeńce oraz zawilce. One lubią bardziej mokry i zacieniony teren. W ogrodzie za to spotkamy różnokolorowe tulipany, szafirki, hiacynty i konwalie.

Żeby lepiej poznać te piękne rośliny, proponujemy grę w memory. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy dwa rodzaje – jeden zestaw składa się z kartoników z samymi nazwami, a drugie zawiera zdjęcia kwiatów. Można je pomieszać lub używać tylko jednego zestawu.

Instrukcja: wydrukuj wybraną stronę dwa razy z elementami na zwykłej kartce (wtedy należy podkleić ją bristolem) lub na kartce z bloku technicznego. W ten sposób uzyskasz jeden komplet gry. Wydrukuj po jednym egzemplarzu każdej strony, by uzyskać zestaw mieszany.

Materiały do pobrania: Kwiatowe memory

Tyle różnych kwiatów można znaleźć – zastanówcie się czy wszystkie wyglądają tak samo? Jakie mają płatki, liście, łodygi. Czy wszystkie wyrastają z nasionek? A może z cebulek? Zobaczcie na filmiku jak rozwija się fasolka nerkowata:

Czy znacie jakieś ciekawostki o roślinach? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie artykuł na blogu Fajne Podróże na ten temat.

Na koniec zapraszamy Was do wykonania pracy plastycznej. Będą Wam potrzebne farby, nożyczki, klej, 2 kartki z bloku technicznego, pędzel, woda w kubeczku, kredki, ołówek.

Jedną z kartek potnij na 3 części.
Największą część pomaluj różnymi odcieniami np. żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Powstaną z niej płatki. Farba może być nierównomiernie rozłożona.
Jedną z mniejszych kartek pomaluj na zielono – z niej powstaną liście i łodyga. Z drugiej wytniemy środek kwiatka, więc dopasuj odpowiednie kolory do płatków.
Z zielonej kartki wytnij pasek papieru i natnij go poziomo – w ten sposób powstanie trawa. Dodatkowo wytnij liście i łodygę.
Środek kwiatu wysmaruj klejem od spodu i po kolei przyklej do niego płatki.
Naklej wszystkie elementy na kartkę. Płatki delikatnie odegnij do góry. Podobnie możesz zrobić z liśćmi. Gotowe!

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!