Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci / M. Bird

Za każdym dziełem stoi twórca, który chciał wyrazić siebie

Co nazywamy sztuką? Kiedy powstały pierwsze dzieła? Kto i dlaczego tworzył? Jak sztuka się rozwijała? Na te i wiele innych pytań starał się odpowiedzieć w swojej książce Michale Bird. Jego pomysł przedstawienia historii sztuki dzieciom i młodzieży wzbudził we mnie najpierw ciekawość, a następnie podziw. Ale po kolei.

Książkę podzielono na rozdziały; każdy z nich jest związany z inną epoką historyczną i rozpoczyna się krótką charakterystyką danego okresu. Następnie autor prezentuje kilka bardziej lub mniej znanych reprodukcji i dokumentacji dzieł sztuki, sylwetki ich twórców oraz historię ich powstania w formie krótkich opowiadań. Fabuła zbudowana została w oparciu o życiorysy i dokumenty historyczne. I tak: na pierwszych stronach czytelnik odkrywa tajemnice prehistorycznych malunków naskalnych oraz rzeźb wykonanych z kości, by przez dzieła wielkich malarzy – Leonarda da Vinci, Francisca Goyi czy Pabla Picassa – płynnie przejść do instalacji muzealnych dwudziestego wieku i niezwykłej wystawy ziaren słonecznika chińskiego artysty Ai Weiweia.

Szlak artystyczny wiedzie przez cały świat – autor zręcznie kreśli drogę pomiędzy miejscami znajdującymi się nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Azji czy Afryce. W barwne, pobudzające wyobraźnię opowieści Bird wplata opisy technik artystycznych, emocje i pomysły artystów, a także przemyślenia osób, które zleciły wykonanie danego dzieła.

Bohaterowie książki są ludźmi z krwi i kości, niektórzy chcą zostawić po sobie coś niezwykłego, inni są prostymi rzemieślnikami najętymi do prac. Każdy z nich widzi świat na swój sposób i stara się zawrzeć cząstkę otaczającej rzeczywistości w dziele, które tworzy. Opowiadania zawierają również małe sekrety – czytelnik zostaje wystawiony na próbę, musi zgadnąć czy to, co zostało opisane jest luźną interpretacją faktów, czy tylko fikcją. Rozbudzona ciekawość jest początkiem odkrywania kolejnych tajemnic świata sztuki.

Narracja prowadzona w czasie teraźniejszym, prosty język nastawiony na młodego odbiorcę, realistyczne a zarazem plastyczne opisy zachęcają do bezpośredniego obcowania ze sztuką tu i teraz. Wszystkie wykorzystane przez autora zabiegi niszczą bariery postawione przez suche fakty, niezliczoną ilość dat do zapamiętania, czy interpretacje dzieł zawarte w opracowaniach. Dla autora liczy się jedynie artysta i jego praca. Całość publikacji dopełniają bogate, akwarelowe ilustracje, obrazujące opowieści wykreowane przez Birda.

Michael Bird stworzył jedyną w swoim rodzaju książkę, która dla dzieci i młodzieży jest doskonałym wprowadzeniem w świat sztuki, a dla dorosłych –  okazją do odkrycia na nowo historii niektórych artystów.

Gorąco polecam,

Dominika Banaś