Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

JA INŻYNIER… wystawa malarska Pawła Kowala

Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie wraz z Live-Book Cafe serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „JA INŻYNIER…” Pawła Kowala, który odbędzie się 5 LUTEGO 2023 r. o godzinie 17:00 w lokalu kawiarnianym.

Wystawę autora będzie można oglądać w dniach 04.02 – 13.04.2023.

O AUTORZE

Paweł Kowal (ur. 4.07.1971 r. w Krakowie) od 17 lat mieszka w Radziszowie. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Wydział Elektroniki Automatyki i Informatyki), Politechniki Krakowskiej (BHP i Ochrona Środowiska) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Malarstwa). Zawodowo prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie współpracy handlowej i technicznej. Jest autorem wielu wdrożeń i opracowań inżynierskich.

Malarstwo i rysunek towarzyszyły mu od wczesnych lat młodości. Początkowo były to prace piórkiem lub węglem. Ulubione tematy tamtego okresu to architektura i infrastruktura przemysłowa oraz kolejowa, bliska zainteresowaniom autora. Kolejny etap to rozwój w kierunku technik ołówka i pasteli. Następny krok, to warsztaty malarstwa i rozwój tej trudnej sztuki pod kierunkiem Ewy Gadnickiej-Włodarczyk, do dzisiaj wspominanej przez autora jako „Pierwszy inicjator postępu”.

Na Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem znakomitych wykładowców: prof. Andrzeja Bednarczyka, prof. Zbigniewa Bajek, dr hab. Witolda Stelmachniewicza, dr hab. Michała Zawady, dr Kamila Kuzko oraz dr Grzegorza Wnęka, autor rozwijał swój warsztat, powoli zagłębiając się w techniki malarstwa przede wszystkim olejnego, ale także rysunku, malarstwa ściennego (murali) oraz technik multimedialnych (fotografia, rzeźba, film). Akademia rozwinęła w nim sposób postrzegania sztuki, zburzenie wszelkich barier poprawności artystycznej, swobodę wypowiedzi i uruchomiła lawinowy kontakt z własnym wnętrzem doznań emocjonalnych. Dała przede wszystkim motywację do działania, rozwoju i pracy.


Ta droga zaprowadziła go do wielu nowych, odważnych aktywności, które zaowocowały mnóstwem różnych tematycznie prób spersonalizowania własnych odkryć w sztuce.

O WYSTAWIE

Tytuł wystawy: „JA INŻYNIER …” jest nawiązaniem, a zarazem kontynuacją wystawy końcowej na Akademii Sztuk Pięknych. Odnosi się do autorskiej kompilacji świata techniki ze światem artystycznym. Podejmuje próbę syntezy tych dwóch światów. Przedmioty, maszyny, urządzenia, podzespoły, które na co dzień są właściwie niezauważalne, w świecie artystycznej perspektywy, są punktowane jak ekstremum tematu. Autor świetnie porusza się w sprawach techniki, jej wykonania i znajomości technologii. Posiada pełną wiedzę na temat funkcjonalności infrastrukturalnych tych elementów. Źródło swojej inspiracji stara się odkryć przed światem zewnętrznym i pokazać, że to rzeczy ważne, a czasem wręcz niezbędne w naszej codzienności. Każdego dnia dotykamy tego świata, często nie zdając sobie sprawy z ich obecności i wagi.

Wielokropek to zaznaczenie kontynuacji tematu w innym świecie, gdzie „artyzm inżynierski” jest stawiany naprzeciw prymitywnym frazom kilku obrazów codziennego życia. Każdy z nich ma konkretne odniesienie do sytuacji realnych. Zbiór obrazów o tytułach: Jałmużna, Praca, Nauka, 9.00, Zaraza, Św. Mikołaj, Ja, Modlitwa oraz Szewska, jest antytezą dla skomplikowanego świata techniki. Obraz „Do pracy (Jaskółka)” swym stylem nie nawiązuje do cyklu, jednak jest on tematycznie ściśle z nim powiązany. Stał się bytem równoległym tych prac powstałym w trakcie tworzenia cyklu. Prymitywizm przekazu odnosi się do pierwotnych, wręcz dziecięcych, zamiłowań autora, z których narodziła się obecna pasja, wypełniająca każdą wolną chwilę życia. Cykl jest oddechem i chwilą wytchnienia od skomplikowanej codzienności.

Serdecznie zapraszamy do tajemniczego świata widzianego oczami autora.