Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

Joga 7/7. Codzienna praktyka jogi dla zabieganych / Gertrud Hirschi

W dzisiejszym zabieganym świecie coraz więcej z nas zauważa, że brakuje nam chwili na zadbanie o siebie. Nadmiar zajęć, bodźców zewnętrznych i wieczny pośpiech powodują ogromny stres, a za nim podążają choroby. Szukamy więc czegoś co pozwoli nam zatrzymać się, poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, co jednak nie zajmie zbyt dużo czasu.

Bardzo dobrą aktywnością fizyczną i psychiczną jest joga. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na korzystanie z zajęć w szkołach jogi czy na długie i trudne codzienne ćwiczenia. Dlatego właśnie chciałabym polecić książkę pt. „Joga 7/7. Codzienna praktyka jogi dla zabieganych” Gertrud Hirschi.

Autorka przedstawia nam siedem zestawów ćwiczeń na każdy dzień tygodnia, których wykonanie zajmuje dosłownie kilkanaście minut. Są one bardzo dokładnie opisane, do każdego jest rysunek. Dodam też, co sprawdziłam osobiście, że pozycje są bardzo proste. Właściwie każdy może je wykonywać – oczywiście jeśli jest zdrowy (osoby cierpiące na jakieś schorzenia powinny skonsultować się z lekarzem).

Wiadomo, że mamy swoje ograniczenia i nie wszystko nam się od razu uda. Nie należy się jednak przesilać, tylko zrobić tyle, ile możemy, a z każdym dniem będzie coraz lepiej.

Każdy z zestawów zawiera informacje, które grupy mięśniowe są aktywizowane i które organy wewnętrzne są wspierane przez dane ćwiczenia. Oprócz tego dostajemy wskazówki na cały dzień, medytację, mantrę i mudrę (ułożenie rąk, które pomaga wspierać organizm). Oczywiście nie musimy z tego korzystać. Jednak jeśli uda nam się usiąść na moment w spokoju, niekoniecznie na podłodze ze skrzyżowanymi nogami, można też na krześle czy w innej wygodnej pozycji, zamknąć oczy i pozwolić, aby nasze myśli płynęły jakby obok nas, nie zastanawiając się nad nimi, to może trochę stresu z nas opadnie i będziemy spokojniejsi przez resztę dnia albo lepiej prześpimy noc.

Co jeszcze można w tej niezwykle ciekawej książce znaleźć, pozostawiam już do samodzielnej lektury. Dodam tylko, że mnie poprawiła bardzo kondycję fizyczną i samopoczucie. Zawiera dobrą energię, którą można czerpać garściami.

W obecnej sytuacji pandemii koronawirusa, zamknięci w swoich domach, bardzo potrzebujemy aktywności fizycznych niewymagających dużo miejsca i specjalnego sprzętu. Ćwiczenia zawarte w pozycji Gertrud Hirschi można wykonać w niewielkim pomieszczeniu, na karimacie lub na zwykłym kocu. Medytacje pomogą nam w uspokojeniu myśli i pozbyciu się lęku, a przede wszystkim w racjonalnym spojrzeniu na rzeczywistość.

Poleca Agnieszka Madej