Ludowe wycinanki z Marianną Oklejak

Tydzień Bibliotek 2022 zainaugurowaliśmy… na ludowo i z przytupem! Przedszkolaki z Woli Radziszowskiej, pod okiem cenionej ilustratorki Marianny Oklejak, uczyły się tradycyjnej wycinaki ludowej (spójrzcie na te kogutki!), korzystania z różnych zmysłów (sami spróbujcie narysować koguta z zamkniętymi oczami) oraz z własnej wyobraźni (z kawała papieru, który pozornie nic nie przedstawiał, dzieci stworzyły całe plastyczne opowieści – popatrzcie tylko na prace, jakie tam bogactwo i życie!).

Dynamiczne, pełne emocji, kolorowe warsztaty przeprowadziła Marianna Oklejak. To ona współtworzy popularną serię o Basi oraz przywraca młodemu pokoleniu wiedzę o sztuce ludowej. Przy okazji polecamy serdecznie ilustrowane przez naszą gościnię książki na ten temat: „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych”, „O kolędach. Gawęda” oraz „Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej”.

Ilustratorka, jako znawczyni tematu, zachwyciła się starymi kapliczkami, ustawionymi przy drogach w naszej gminie. Z przyjemnością podarowaliśmy jej na pamiątkę i w podziękowaniu za bardzo ciekawe zajęcia książkę „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Skawina”.

Warsztaty odbyły się w ramach ogólnopolskiego programu DKK. Wydarzenie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziękujemy Katarzynie Bychawskiej z filii w Woli Radziszowskiej za pomoc w zorganizowaniu spotkania.