Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

Plenerowa Lekcja Historii

Plenerowa Lekcja Historii upamiętniająca zagładę Żydów ze Skawiny.

29 sierpnia 1942 r. nastąpiła wywózka mieszkańców Skawiny i okolic – Polaków pochodzenia żydowskiego do obozu zagłady w Bełżcu.

Burmistrz Miasta i Gminy Skawina serdecznie zaprasza na wydarzenie, którego celem jest upamiętnienie mieszkańców Skawiny i okolic, straconych w tragicznych okolicznościach podczas II Wojny Światowej. Współorganizatorami lekcji jest Muzeum Regionalne w Skawinie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie.

Sierpniowe wydarzenia zapisały się na kartach historii naszej skawińskiej społeczności krwawo. Każdy z nas doskonale orientuje się w niedoli i nieszczęściu jakie spotkało ludność pochodzenia żydowskiego na całym świecie, jednak historia dotycząca wydarzeń lokalnych pamiętana przez starsze pokolenia, mogła nie wybrzmieć wśród młodszych. „Plenerowa Lekcja Historii” to okazja do zatrzymania się i pochylenia z refleksją nad dramatycznymi losami skawińskich Żydów sprzed równych 80 lat.

2 września 2022 roku o godzinie 10:00 na Rynku w Skawinie rozpoczniemy Plenerową Lekcję Historii, następnie wspólnie przejdziemy przed budynek dawnego Dworca PKP, gdzie nastąpi uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

To niezwykle istotne, by pamięć o tragicznych wydarzeniach tamtych lat nigdy nie zginęła.

Zapraszamy.