Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

Wakacje dobiegły końca. Do domów wkrada się wszechobecna rutyna, a pogoda robi się coraz bardziej jesienna… W odpędzeniu ponurej aury z pomocą przychodzi Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie! Przygotowaliśmy dla Was cykl wydarzeń kulturalnych, odbywających się pod zbiorczym szyldem „SPOTKAŃ Z BIBLIOTEKĄ”. Projekt w sposób kreatywny i inspirujący przybliży czytelnikom świat literatury i otworzy na różnorodne kulturalne doznania.

Eventy odbędą się w formie tradycyjnej, jednak zostaną dostosowane do obowiązujących zaleceń. Zapewniamy jednak, że mimo obowiązujących limitów miejsc, zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby wydarzenia były dostępne dla jak najszerszej grupy odbiorców! Jest to możliwe dzięki internetowi i Telewizji Skawina, która będzie prowadzić relacje na żywo na naszym profilu Facebook. Kierujemy naszą ofertę do wszystkich osób pragnących poszerzyć swoją literacką pasję, a także tych, w których kulturalne zainteresowania bardzo chętnie rozbudzimy!

Szczegółowe informacje o poszczególnych wydarzeniach będą pojawiały się systematycznie. Mamy nadzieję, że zasialiśmy w Was ziarno ciekawości i oczekiwania!

Jak umilimy Wam ten jesienny czas? Jakie „SPOTKANIA Z BIBLIOTEKĄ” na Was czekają? Zobaczcie sami:

BIBLIO-TREKKING vol. 2

Druga edycja wyjątkowej wycieczki organizowanej wspólnie z Kołem Miejskim PTTK, podczas której odwiedzimy Filie MBP w Skawinie, znajdujące się na terenie naszej Gminy. Wycieczka odbędzie się 26 września 2020 r. (sobota). Startujemy punktualnie o godzinie 9:00 spod nowej siedziby Biblioteki (ul. Sikorskiego 18). Trasa wycieczki obejmuje miejscowości: Skawina, Wola Radziszowska, Radziszów, Borek Szlachecki oraz Zelczyna. Uczestnicy odwiedzą nie tylko filie biblioteczne, ale także zabytki usytuowane na obranym kursie. Zwieńczeniem wycieczki będzie integracyjny grill!

Udział w Biblio-trekkingu jest całkowicie darmowy. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy.

Więcej informacji: https://biblioteka-skawina.pl/biblio-trekking-vol-2/

NOWA BIBLIOTEKA

Dlaczego NOWA? Oczywiście mamy nową siedzibę! Jednak także dlatego, że staramy się otwierać na całkiem nowe doświadczenia! Biblioteka ma przede wszystkim promować czytelnictwo, kulturę i edukację. Jednak nikt nie powiedział, że metody promocji muszą być tradycyjne… Można się o tym przekonać dzięki naszym wakacyjnym atrakcjom: https://biblioteka-skawina.pl/wakacje-2020/.  „SPOTKANIA Z BIBLIOTEKĄ” to kolejny projekt, który łączy w sobie tradycję z nowoczesnością.

29 września o godz. 11:00 odbędzie się symboliczne, kameralne otwarcie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie. W wydarzeniu wezmą udział władze Gminy Skawina oraz zaproszeni goście. Nie zapominamy jednak o naszych Czytelnikach – to dla Was jesteśmy i Wy jesteście dla nas najważniejsi! Dlatego punktualnie o godz. 12:30 zapraszamy na nasz profil facebookowy, na którym na żywo transmitowany będzie koncert muzyki filmowej w wykonaniu fantastycznego kwartetu smyczkowego Altra Volta. Spędźmy te chwile muzycznej uczty dla ducha razem.

SPOTKANIE Z MARKIEM KRAJEWSKIM

To oczywiście nie wszystko! Tego samego dnia po południu (29 września, godz. 18:00) zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie autorskie z MARKIEM KRAJEWSKIM! Odbędzie się ono w przestrzeni konferencyjnej Biblioteki Głównej. W związku z obecną sytuacją, zważając na bezpieczeństwo uczestników i gości, obowiązują zapisy na spotkanie (kto pierwszy ten lepszy). Tak jak pozostałe wydarzenia, tak i to będzie miało formę hybrydową – równolegle ze spotkaniem transmitowana będzie jego internetowa relacja!

Kim jest Marek Krajewski?

Tego znanego, cenionego i nagradzanego pisarza, filologa i wykładowcę nie sposób zaprezentować w kilku zdaniach! Jeden z najbardziej poczytnych polskich twórców kryminałów „retro”, których akcja rozgrywa się głównie w ubiegłym wieku. Kojarzony – zarówno prywatnie, zawodowo jak i twórczo – z Wrocławiem.

Znany przede wszystkim z serii kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Seria składa się z powieści: „Śmierć w Breslau”, „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau”, „Dżuma w Breslau” oraz „Głowa Minotaura”. Przy współpracy z Mariuszem Czubajem stworzył powieści o  Jarosławie Paterze („Aleja samobójców” i „Róże cmentarne”). Kolejnym docenianym przez twórców i krytyków jest cykl o Edwardzie Popielskim, obejmujący pozycje: „Głowa Minotaura”, „Erynie”, „Liczby Charona”, „Rzeki Hadesu”, „W otchłani mroku”, „Władca liczb”, „Arena szczurów” i „Dziewczyna o czterech palcach”.

Marek Krajewski jest autorem osiemnastu bestsellerowych powieści kryminalnych, charakteryzujących się sporą dawką grozy, niejednoznacznymi bohaterami o złożonej osobowości i wciągającą intrygą. Ponadto jest laureatem prestiżowych nagród literackich i kulturalnych, między innymi: Paszportu Polityki oraz niemieckiej nagrody im. Georga Dehio. Jego książki zostały przetłumaczone na 18 języków, w tym: angielski, hiszpański, niemiecki, francuski, włoski i hebrajski.

SPOTKANIE Z ELŻBIETĄ WASIUCZYŃSKĄ

W ramach symbolicznego otwarcia w nowej siedzibie, przygotowaliśmy także coś specjalnie dla naszych najmłodszych Czytelników! 5 października na zaproszenie Biblioteki Głównej odwiedzi nas niezwykle ciekawy i utalentowany Gość, zabierając skawińskich przedszkolaków w świat literackich przygód, utrzymanych w klimacie roślinno-leśnym.

Elżbieta Wasiuczyńska – bo tą ją będziemy gościć – to polska malarka zajmująca się między innymi ilustrowaniem książek dla dzieci. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także zdobywczynią dyplomu w Pracowni Malarstwa J. Joniaka i w Pracowni Książki i Typografii prof. R. Banaszewskiego..

Artystka stworzyła znaną i lubianą przez dzieci postać – Pana Kuleczkę. Zilustrowała ponad 20 książek, z których wiele zostało nagrodzonych i wyróżnionych. Autorska książka: „Mój pierwszy alfabet” zdobyła prestiżową nagrodę w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2009. Jej ilustracje można znaleźć między innymi w podręcznikach wydawnictwa Nowa Era.

Relacja wideo ze spotkania warsztatowego, zorganizowane we współpracy z Przedszkolem Samorządowym nr 3 w Skawinie  pojawi się na Facebooku i stronie www Biblioteki.

„NIEZWYKLI BOHATEROWIE” – konkurs literacko-plastyczny


Bohaterowie są zawsze z nami. Każdy ma swoją ulubioną postać, którą (z różnych względów) uwielbia i podziwia. Konkurs „NIEZWYKLI BOHATEROWIE” ma na celu ukazanie ich w całkiem nowej odsłonie!

Co trzeba zrobić? Wykonać pracę plastyczną, przedstawiającą postać bohatera fantastycznego, pochodzącego z literatury polskiej lub obcej. Powinna uwzględniać cechy charakterystyczne postaci. Pracę należy wykonać indywidualnie, w formie rysunku lub malunku w formacie A3, jedną z następujących technik plastycznych: kredki, pastele, farby (dowolny rodzaj), tempera, pisaki, grafika, węgiel rysunkowy. Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych:

– klasy I-IV

– klasy V-VIII

– młodzież szkół ponadpodstawowych

Konkurs potrwa ponad miesiąc, prace można dostarczać od 29 września do 31 października 2020 r. Serdecznie zapraszamy do udziału – zapewniamy atrakcyjne nagrody!

„PREMIERA” – zespołowy konkurs literacko-filmowy

W konkursie „PREMIERA”, dzięki sile wyobraźni macie szansę zaprezentować swoją wizję bohaterów z ulubionych powieści, które jeszcze nie doczekały się ekranizacji. Wystarczy zebrać odpowiednią ekipę (maks. 5 osób) i nagrać zwiastun wykonany: kamerą, aparatem lub telefonem. Specjalna komisja wyłoni trzy najlepsze i najbardziej kreatywne zespoły, które otrzymają wartościowe i atrakcyjne nagrody. Czas trwania konkursu:  29 września – 31 października 2020 r.

WIELKA WYMIANA KSIĄŻEK

Wielka Wymiana Książek, to realizowany dotychczas comiesięczny projekt, jednak nieco odkurzony i spotęgowany. Niniejszym… ogłaszamy październik miesiącem odświeżania księgozbioru. Dotychczas był to jeden dzień w miesiącu, w którym można było wybrać interesujące Was pozycje z półki zatytułowanej „Książka za książkę”. Od października możecie dokonać tego każdego dnia! Wystarczy przynieść swoją literaturę i wymienić na książki udostępnione przez nas. Mało tego! Regał nazwany „Przygarnij mnie” pozostanie z nami na stałe – to tam po zakończeniu Wielkiej Wymiany będą pojawiać się tytuły, które z różnych powodów poszukują nowego domu.

Zapraszamy do wymiany – będzie w czym przebierać!

WYSTAWA TWÓRCZOŚCI MARII GRUCY

Maria Gruca była podopieczną Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie, której niezwykły talent i wrażliwość zostały odkryte i doskonalone. Twórczość, początkowo monotematyczna, rozkwitła. Głównymi elementami prac są: motywy etniczne, anioły, pejzaże, portrety oraz dzieci. Farby olejne – odwieczne marzenie malarki – stanowią główne narzędzie pracy, dzięki którym powstały niesamowite dzieła.

Biblioteka Główna ma zaszczyt zaprosić na wystawę twórczości Marii Grucy, która ozdobi ściany biblioteki końcem września i zostanie z nami na dłużej! Chcemy, aby jak najwięcej osób miało szansę obejrzeć tę wartościową oraz przekrojową wystawę – zdecydowanie warto! Serdecznie zapraszamy w godzinach otwarcia.

SMOK HULTAJ – mobilna gra czytelnicza

Polubiliście pogodną i pomocną Mychę Sędzichę? Tym razem szykujcie się na spotkanie z czarnym charakterem! Bohaterem kolejnej gry mobilnej dla dzieci będzie sam Smok Hultaj, który ostro namiesza w naszych ulubionych bajkach… O powstrzymanie Smoka prosimy wszystkie dzielne przedszkolaki i dzieci trochę starsze. Przyda się pomoc kogoś, kto już umie czytać! Dla 10 pogromców smoków, którzy wykażą się największym sprytem, odwagą i znajomością bajek czekają naprawdę fajne nagrody! Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie zaprasza do zabawy już w listopadzie.

BIBLIOTECZNE FORUM

W ramach projektu „Spotkania z Biblioteką” zaplanowaliśmy szereg spotkań z interesującymi osobami świata kultury, opowiadających o dorobku i doświadczeniach zaproszonych Gości. Każde z nich da możliwość zintegrowania się i zdobycia nowych doświadczeń. Dodatkowo pojawią się także elementy warsztatów, które – kto wie! – może przerodzą się w nowe pasje lub będą inspiracją dla uczestników. Celem jest przede wszystkim możliwość integracji międzypokoleniowej i obcowania z różnorodnymi formami kultury. Warto otwierać się na doświadczenia i czerpać z wiedzy innych, a gdzie znaleźć do tego lepszą przestrzeń, niż w bibliotece?

SPOTKANIE Z MARZENĄ FILIPCZAK – PODRÓŻNICZKĄ

Swoją wielką przygodę podróżniczą zaczęła w 2007 roku. Wówczas nie było możliwe zaplanowanie trasy wyprawy przez internet. Niezwykle odważna kobieta, która zawsze marzyła, by jej życie obrało właśnie taki kierunek. Sama o sobie pisze: „Zawsze chciałam pojechać w długą samodzielną podróż w nieznane, jedną z tych, o jakich czytałam z wypiekami w relacjach zazdroszcząc śmiałkom, którzy się odważyli. Jednak myśl, że kiedyś pojadę w nią naprawdę, wydawała mi się absurdalna tak, jak to, że kiedyś polecę na księżyc.”

Zdecydowała się na samotny wyjazd i to odmieniło jej życie! Piękna półroczna podróż zaowocowała książką „Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet”, która stała się dla wielu iskierką do rozpoczęcia własnej podróży. Oprócz odwagi do podróżowania potrzebne są środki materialne, nic prostszego, autorka opowiada o swoich doświadczeniach w kolejnej książce: „Lecę dalej. Tanie podniebne podróże”. Piękne miejsca i zabytki, międzynarodowe wojaże to przede wszystkim zderzenie z inną kulturą i ludźmi, o czym opowiada trzecia książka podróżniczki: „Między światami”.

2 października 2020 o godz. 18:00 Marzena Filipczak zawita do Biblioteki Głównej, by porozmawiać o swoich niezwykłych przeżyciach, przygodach i odczuciach towarzyszących podróżniczemu stylowi życia. Temat spotkania: „Porwanie w Turkmenistanie. Opowieść o podróży przez krainy, w których kobieta w pojedynkę praktycznie nie występuje”. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w spotkaniu osobiście, przygotujemy relację na profilu facebookowym Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Skawinie. Jesteście ciekawi? My bardzo!

SPOTKANIE Z BOGUSŁAWEM POPOWICZEM – RZEŹBIARZEM

Na kolejne spotkanie zapraszamy 16 października o godzinie 18:00. Będzie miało formę warsztatową. Kim jest nasz Gość?

Bogusław Popowiczrzeźbiarz, malarz, rysownik, który od 2010 roku tworzy
w pracowni znajdującej się w pobliskim Radziszowie. Pracownia posiada bogatą ofertę warsztatów artystycznych, które jesienną porą odbędą się w naszej Bibliotece. To fantastyczna okazja, aby odkryć ukryte pasje oraz zapał do sztuki. Mało tego – wystawa prac lokalnego artysty będzie gościć w naszej bibliotece kolejne dwa tygodnie.

Bogdan Popowicz w jednym z wywiadów odpowiada: „Osobiste zaangażowanie artysty w projekt, trud osobistego wykonania dzieła, który jest zapisem osoby, chwili, historii, talentu, kultury z jakiej artysta wyrasta. Jest to wartością nie do przecenienia. Każdy ślad indywidualny wskazuje drogę  skąd i dokąd  przyszliśmy. Sens nadajemy podejmując trud tworzenia.” . Spotkanie będzie idealną okazją do sprawdzenia swoich sił w świecie sztuki.

Ilość uczestników jest ograniczona (obowiązują zapisy!), jednak dla zainteresowanych udostępnimy relację online na bibliotecznym Facebooku.

SPOTKANIE JACKIEM TARANEM – FOTOGRAFEM/REPORTAŻYSTĄ

6 listopada 2020 r. o godz. 18:00 gościć będziemy krakowskiego fotografa-reportażystę – Jacka Tarana. Artysta od lat zajmuje się fotografią, w której szczególne miejsce zajmują portrety oraz reportaże. Jego zdjęcia pojawiają się w polskich i zagranicznych mediach: Tygodniku Powszechnym, Gazecie Wyborczej, Newsweeku, Gazecie Prawnej, Stuttgarter Zeitung, Reporter Ohne Grenzen, Los Angeles Times, VOGUE Polska. Czas pandemii umożliwił artyście spełnienie marzeń i zainspirował do napisania dwóch opowiadań. Oprócz warsztatów możliwe będzie obejrzenie wystawy fotografii naszego gościa.

Spotkanie odbędzie się wyłącznie w formie online. Będziemy jednak nadawać “na żywo”, tak abyście mogli na bieżąco zadawać pytania naszemu Gościowi.

SPOTKANIE NIESPODZIANKA

Ostatnie spotkanie, które odbędzie się w drugiej połowie listopada na ten moment pozostaje niespodzianką! Uchylimy jednak rąbka tajemnicy i zdradzimy, że związane będzie ze światem filmu… Również w tym przypadku zachowamy formułę hybrydową – zapisy na spotkanie w bibliotece i równoległy live na Facebooku.

Więcej informacji już wkrótce: www.biblioteka-skawina.pl

Moc atrakcji, którą przygotowaliśmy w ramach „SPOTKAŃ Z BIBLIOTEKĄ!” zapewni odpowiednią dawkę rozrywki na szarą i ponurą jesień. Serdecznie zapraszamy na wydarzenia oraz do śledzenia naszego profilu na Facebooku, gdzie będą się pojawiać najważniejsze informacje. BĄDŹCIE CZUJNI!

Spotkajcie się z Biblioteką !

INFORMACJE TECHNICZNE

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Partnerzy: Stowarzyszenie z młodzieńczą siłą, Koło Miejskie PTTK w Skawinie nr 27

Sponsorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni: TV Skawina, Radio Wawa, skawina24, skawina.eu, gazeta „KROPKA – Gazeta Twojej Dzielnicy”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.