Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

TAJEMNICZY POCIĄG, czyli koleje losu Franciszka Skawińskiego- część projektu „Biblioteczne Zakątki” –

Kochani Czytelnicy! Nadszedł czas na drugą edycję projektu „Biblioteczne zakątki”. Dokładnie miesiąc od startu gry mobilnej dla dzieci dotyczącej uratowania Mychy Sędzichy (UDAŁO SIĘ – Mycha wróciła, cała i zdrowa), proponujemy rozrywkę dla nieco starszych – młodzieży i dorosłych! Gra „Tajemniczy pociąg, czyli koleje losu Franciszka Skawińskiego” oprowadzi Was po bibliotecznych zakątkach i odsłoni nowe oblicze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie. Dzięki współpracy z Good Games stworzyliśmy interaktywną grę mobilną, w której wcielicie się w rolę Franka Skawińskiego i wraz z nim poznacie ciekawostki (i zakątki) Biblioteki. Nie zabraknie także mocnych wrażeń!

FABUŁA

Wyobraźcie sobie…

Budzicie się w ciele Franciszka Skawińskiego – fikcyjnej postaci bibliotekarza pracującego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skawinie.
W zupełnie obcym miejscu, którego nie znacie i do którego nie wiecie, jak trafiliście. Co się stało?! Za sprawą podróży w  wyjątkowym pociągu zostajecie wplątani w losy Franciszka. Na domiar złego nie czujecie się za dobrze… Próbujecie zachować spokój, ale robi się coraz bardziej zagadkowo… Czy dacie się ponieść przygodzie?

Waszym zadaniem jest wcielenie się w rolę bibliotekarza. To jednak nie wszystko! Musicie  zrobić to tak dobrze i przekonująco, by nikt nie zorientował się, że coś jest nie tak… Misji nie ułatwia fakt, że  Franek jest wzorowym pracownikiem. Okazuje się, że męczy go nie tylko przyciasny pulowerek,  ale także demony przeszłości…

Serdecznie zapraszamy do zabawy! Gra, (tak jak Mycha!) będzie dostępna bez wychodzenia z domu – z dowolnego miejsca, wystarczy urządzenie mobilne. Odgrywając rolę Franciszka uczestnicy poznają działy i ofertę biblioteki oraz szczyptę historii książnicy. Będzie to swoista wirtualna wędrówka poprzez zakamarki nowego budynku biblioteki – wyremontowanego dworca PKP. Przede wszystkim, gwarantujemy dużą dawkę humoru i świetną zabawę! Za prawidłowo wykonane zadania będą przyznawane punkty. Dla najlepszych 5 uczestników, którzy do 18 października 2020 r. wezmą udział w zabawie przewidziane są nagrody.

INFORMACJE TECHNICZNE

Po pierwszej turze zakończonej 18 października, postanowiliśmy udostępnić grę, by podtrzymywać tajemniczą aurę wokół naszej biblioteki! Gra skierowana jest do młodzieży powyżej 16 roku życia oraz osób dorosłych. Udział w zabawie jest całkowicie bezpłatny, zaś sama gra zajmuje ok. 30 min. Zaprojektowali ją profesjonaliści z wrocławskiej firmy Good Games – najlepsi z najlepszych!

JAK ZAGRAĆ

 1. Pobierz na swój telefon bezpłatną aplikację Action Track (dostępna w sklepie Play)
 2. Zeskanuj kod QR dostępny na stronie internetowej biblioteki i profilu FB
 3. Kliknij „POBIERZ”
 4. Wciel się w rolę bibliotekarza i daj się ponieść przygodzie!

CEL

Celem projektu jest promocja biblioteki, zarówno działalności podstawowej, jak i tej okołobibliotecznej. Charakter gry jest atrakcyjny zarówno dla młodzieży jak i osób dorosłych. Uwaga, wciąga! Plusem są również małe wymagania i dostępność z domu, ułatwiająca korzystanie osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami. Możliwość gry w grupie służy zaktywizowaniu całych rodzin oraz świetną zabawę, która jednocześnie przedstawi Wam naszą nową siedzibę. Mamy nadzieję, że to nowatorskie na naszym terenie podejście zwróci uwagę osób dotychczas niezainteresowanych działalnością biblioteki, a którzy stanowią grupę naszych potencjalnych, nowych czytelników. Celem długoterminowym jest próba zmiany krążącego stereotypu bibliotek i bibliotekarzy
w środowisku lokalnym i zastąpienie go wizerunkiem instytucji nowoczesnej, kreatywnej
i otwartej, zatrudniającej ludzi pełnych profesjonalizmu i pasji. Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom swoich użytkowników – zwłaszcza młodych – prowadząc działania animujące czytelnictwo i aktywizujące różne grupy społeczne. Obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala nam w pełni pochwalić się naszą nową siedzibą i zaprosić czytelników, do spacerów po całym budynku – próbujemy zatem wyjść z murów biblioteki i dotrzeć do domów.

ORGANIZATORZY

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Partnerzy: Stowarzyszenie „Z młodzieńczą siłą”, Good Games

Patroni medialni: Telewizja Skawina, portale internetowe: skawina24.com, skawina.eu, skawinska.pl, Radio WAWA, gazeta „Głos24” oraz „KROPKA- Gazeta Twojej Dzielnicy”.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

REGULAMIN GRY

„TAJEMNICZY POCIĄG, czyli koleje losu Franciszka Skawińskiego”

Gra jest częścią zadania Biblioteczne zakątki”

dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

§ 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE

 1. Organizatorem mobilnej gry miejskiej jest Biblioteka Miejska w Skawinie, zwana dalej Organizatorem.
 2. Rozgrywka przeprowadzona zostanie w terminie 7 września 2020, od godziny 17:00 do 18 października 2020 do godziny 18:00.
 3. Po 18 października gra zostanie udostępniona w celach rozrywkowych (bez rywalizacji i nagród)
 4. Gra skierowana jest do mieszkańców Skawiny i okolic, w szczególności do młodzieży (16+) oraz dorosłych.
 5. Gracze mogą brać udział w grze zespołowo lub indywidualnie.
 6. Udział w grze jest bezpłatny.
 7. Wymogiem wzięcia udziału w grze jest posiadanie smartfona/tabletu z:
 8. systemem iOS (w wersji 8.0 i wyższej) i Android (w wersji 6.0 i wyższej),
 9. zainstalowaną bezpłatną aplikacją ActionTrack (dostępną w Google Play i AppStore),
 10. mobilnym dostępem do Internetu.
 11. Gra odbywa się w wersji online dostępnej w domu. Organizatorzy nie odpowiadają za bezpieczeństwo członków uczestników gry.
 12. Uczestnicy przystępując do gry biorą na siebie pełną odpowiedzialność cywilno-prawną na cały czas trwania gry. W przypadku osób niepełnoletnich odpowiedzialność za taką osobę ponoszą rodzice lub opiekunowie prawni.
 13. Uczestnicy przystępując do gry zobowiązują się do przestrzegania aktualnych regulacji prawnych dotyczących ograniczeń i wskazań związanych z epidemią COVID19.

§ 2. ZGŁOSZENIE DO GRY

 1. Gracze rejestrują się w grze, pobierając grę w aplikacji ActionTrack. Poprzez pobranie gry z aplikacji ActionTrack Uczestnicy:
 2. akceptują regulamin gry,
 3. wyrażają zgodę na opublikowanie na łamach prasy i w mediach oraz na stronach internetowych Organizatorów i na portalach społecznościowych relacji z gry,
 4. podają nazwę zespołu, imiona i nazwiska członków zespołu, dane kontaktowe.
 5. Uczestnicy gry udzielają Organizatorom nieodwołalnego, nieograniczonego czasowo i nieodpłatnego prawa do wielokrotnego wykorzystywania zdjęć i filmów z ich wizerunkiem, wykonywanych podczas trwania gry. Zgoda obejmuje wykorzystanie, utrwalanie, obróbkę i powielanie wykonanych zdjęć i filmów, wprowadzanie ich do pamięci komputera, publikowanie przez Organizatora w gazetach, na stronach internetowych, w portalach społecznościowych oraz informacjach medialnych celem informowania o grze oraz o zadaniach statutowych Organizatora.
 6. Podanie danych osobowych przez Uczestników oraz udzielenie zgody na wykorzystanie wizerunku jest dobrowolne, lecz warunkuje uczestnictwo w grze.
 7. Administratorem danych osobowych uczestników gry jest Biblioteka w Skawinie. W sprawach z zakresu ochrony danych osobowych możliwy jest kontakt mailowy: iod@bibliotekaskawina.pl Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) dane będą przetwarzane w celach związanych z grą.
 8. Uczestnik posiada prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 9. Dane osobowe będą przetwarzane do zakończenia projektu, tzn. do 30.10.2020 r.
 10. Uczestnik ma prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzna, że przetwarzanie danych osobowych jego dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

§ 3. PRZEBIEG GRY

 1. W dniu 7 września 2020 o godzinie 17:00 gracze zostaną zapoznani z zasadami oraz otrzymają kod QR umożliwiający rozpoczęcie gry. Informacje te zostaną udostępnione na stronie internetowej i profilu facebook Biblioteki.
 2. Zadaniem Graczy będzie wykonanie określonych zadań, rozwiązanie zagadek i zdobycie jak największej liczby punktów.
 3. Gra zostanie zakończona w dniu 18 października 2020 roku o godzinie 18.00.

§ 4. WYGRANA I NAGRODY

 1. 5 osób, które zdobędzie największą liczbę punktów, otrzyma nagrody – upominki.
 2. W przypadku tej samej liczby punktów, nagroda zostanie przekazana osobom, które miały krótszy czas przejścia gry.
 3. Wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Biblioteki i profilu facebooka do dnia 25 października 2020 r. włącznie.
 4. Odbiór nagród odbędzie się indywidualnie, w bibliotece do dnia 9 listopada 2020 r. włącznie.
 5. W razie nie odebrania nagrody w wyznaczonym wyżej terminie nagroda przepada.
 6. Jeden gracz może wziąć udział w grze tylko raz i otrzymać jedną nagrodę.
 7. W przypadku zespołu nagroda przewidziana jest na cały zespół i przekazywana do lidera zespołu.

§ 5. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 1. Złamanie zasad Regulaminu gry jest jednoznaczne z dyskwalifikacją Gracza.
 2. Regulamin znajduje się do wglądu w Bibliotece w Skawinie, na stronie internetowej.
 3. W kwestiach dotyczących przebiegu gry, nieprzewidzianych niniejszym Regulaminem, głos rozstrzygający należy do Organizatorów.
 4. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wprowadzenia zmian w Regulaminie w przypadku zajścia ważnych i nieprzewidzianych zdarzeń, które takie zmiany mogłyby wywołać.