Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

🧐☀️ Tegoroczne wakacje stanowią dla nas prawdziwe wyzwanie! ☀️🧐

Obostrzenia związane z pandemią w połączeniu z warunkami lokalowymi naszych jednostek sprawiły, że tegoroczna oferta wakacyjna stanowi prawdziwy miszmasz. Ale to nie znaczy, że z opuszczoną głową ogłaszamy kapitulację! Wręcz przeciwnie – prezentujemy tegoroczne “Wakacje z Biblioteką 2020”, będące połączeniem tradycyjnej oferty stacjonarnych zajęć 🎨 z nową propozycją internetowych atrakcji 💻 dla młodszych i starszych.

Tych, których interesują zajęcia stacjonarne dla dzieci, zapraszamy do zapoznania się z plakatem Filii w Zelczynie 👨‍🦱👧 (uwaga – obowiązują zapisy!), stworzonym we współpracy z Stowarzyszenie z młodzieńczą siłą.

Czytelników i Sympatyków, którzy rozsmakowali w naszej ofercie online (chociażby w trakcie Tygodnia Bibliotek) zachęcamy do zaangażowania w: gry, zabawy, wyzwania, quizy, konkursy, escape roomy…, tworzące “SIEĆ WAKACYJNYCH PRZYGÓD” 👨‍👩‍👧‍👦 przygotowaną przez pozostałe filie i Bibliotekę Główną.

Szczegóły na plakatach poniżej! ⤵️

Więcej informacji ➡️ www.biblioteka-skawina.pl

Z CZEGO MOŻNA JUŻ KORZYSTAĆ? SAMI ZOBACZCIE! ⤵️

1. ŁAMANIEC JĘZYKOWY – to dostępne przez całe wakacje krzyżówkowe zabawy dla wszystkich – tych dużych i małych. Sprawdźcie swoją wiedzę w zabawny sposób. Można pobierać, drukować, kserować i podsyłać (udostępniać) znajomym. Mile widziane zdjęcia rozwiązanych krzyżówek w komentarzach – pochwalcie się swoją wiedzą! Krzyżówki znajdziecie tutaj ➡️ https://bit.ly/3eTawo9

2. PRZEPIS NA BOHATERA – druga odsłona konkursu “Literacki Przepis Kulinarny. W każdą środę o ⏰ godz. 15:00 (od 8 lipca do 26 sierpnia) pojawiać się będą zagadki. Na podstawie krótkiego opisu należy odgadnąć odgadnąć BOHATERA, TYTUŁ książki z której pochodzi, oraz AUTORA, który go stworzył. Prawidłową odpowiedź trzeba zgłosić jak najszybciej w poście pod zagadką. Trzy pierwsze osoby, które udzielą dobrych i pełnych odpowiedzi, otrzymają kolejno: 3, 2 i 1 pkt. Uczestnicy, którzy uzbierają największą liczbę punktów w całej zabawie otrzymają nagrody. Przepisów szukajcie tutaj ➡️ https://bit.ly/3c7WRri

3. LITERATUROMANIA – zabawa czytelnicza na profilu Facebook. W każdy wtorek i czwartek, punktualnie ⏰ o 13:00 pojawi się nowe “alfabetyczne” wyzwanie! Będziemy losować literę, od której powinien rozpoczynać się tytuł książki, która dumnie stoi w Waszych biblioteczkach. Gdy już uda Wam się odnaleźć pozycję, która spełnia to kryterium – prosimy o pochwalenie się w komentarzach pod odpowiednim postem.
Filmiki znajdziecie tutaj ➡️ https://bit.ly/3c7WRri

4. NAKASTLIK NA POLU – quiz wiedzy o gwarze krakowskiej i podkrakowskiej.
Myślisz, że umiesz mówić po krakowsku? 🤔 Znasz wyrażenia charakterystyczne dla naszego regionu? A może jesteś krakusem z krwi i kości? 🤭 Jak to sprawdzić? Z nami to łatwizna! Wystarczy do końca lipca kliknąć link poniżej i dać się porwać językowej zabawie!
Link do quizu ➡️ https://bit.ly/2WzCBJS

5. WIELKI TEST FANÓW LITERATURY FANTASTYCZNEJ – 50 pytań z klasyki literatury fantastycznej dla (starszej i młodszej) młodzieży.

Co trzeba zrobić?
👉 kliknąć link ➡️ https://bit.ly/3eX7SNi
👉 podać potrzebne dane;
👉 wypełnić test imponując swoją wiedzą (pytania otwarte i zamknięte) – każdy może rozwiązać test tylko jeden raz, w myśl zasad fair play;
👉 zabawa trwa do 7 sierpnia;
👉 wyniki pojawią się najpóźniej 14 sierpnia;
👉 na najlepszych czekają upominki z bibliotecznego skarbca!

Jakich książek/serii dotyczy test ⤵️
📙 “Opowieści z Narnii” – C.S. Lewis
📘 “Igrzyska Śmierci” – S. Collins
📗 “Wiedźmin” – A. Sapkowski
📕 “Hobbit” – J.R.R. Tolkien
📙 “Władca pierścieni” – J.R.R. Tolkien
📘 “Silmarillion” – J.R.R. Tolkien
📗 “Niezgodna” – V. Roth
📕 “Smocze proroctwo” – T.T. Sutherland
📙 “Archiwum Burzowego Światła” – B. Sanderson
📘 “Harry Potter” – J.K. Rowling
📗 “Gra o tron” – G.R.R. Martin
📕 “Frankenstein” – M. Shelley
📙 “Baśniobór” – B. Mull

6. MISTRZ SIECI – WEBINARY

Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak zabezpieczyć swoje dane w sieci, stworzyć mocne hasła i nie dać się oszukać, to zapraszamy do oglądnięcia materiałów przygotowanych w ramach zajęć “Mistrz Sieci”.

ABC Internetu, czyli jak nie dać się oszukać w sieci ➡️ https://linkd.pl/72df

ABC Internetu, czyli jak zabezpieczyć swoje dane i konta w sieci ➡️ https://linkd.pl/72e2

7.BIBLIOTECZNE ZAKĄTKI

(POCIĄG)nięci do biblioteki, czyli zniknięcie Mychcy Sedzichy – pierwsza interaktywna gra mobilna dla dzieci, w której Waszym zadaniem będzie uratowanie stałej mieszkanki Biblioteki. Uwięził ją przebiegły Krasnolud, przez co w Bibliotece zapanował chaos. Nie wiemy co się z nią stało, ani gdzie możemy ją znaleźć… Tylko Wy możecie nam pomóc!

Jak zagrać?

➡️ Pobierz na swój telefon bezpłatną aplikację Action Track (dostępna w sklepie Play);
➡️ Zeskanuj kod QR dostępny na stronie internetowej biblioteki i profilu FB;
➡️ Kliknij „POBIERZ”;
➡️ Możecie też skorzystać z linka: https://tiny.pl/75djh
➡️ Daj się porwać wirtualnej przygodzie i poznaj perypetie Mychy!

8. UCIECZKA Z NAWIEDZONEGO ZAMKU

Zapraszamy wszystkich dorosłych, lubiących wyzwania i tajemnice (oraz dobrą książkę!) do spróbowania swoich sił w pierwszym bibliotecznym WIRTUALNYM ESCAPE ROOMIE! 😱🤫
Wystarczy kliknąć tutaj ➡️https://bit.ly/3gMJWxN by wylądować w NAWIEDZONYM ZAMKU! I co dalej? Postępujcie zgodnie ze wskazówkami, rozwiązujcie literackie zagadki i PRÓBUJCIE SIĘ WYDOSTAĆ!

9.WAKACYJNE KRAJOBRAZY

Szukasz inspiracji do spędzenia wolnego czasu w pięknych okolicznościach przyrody, a dodatkowo z ciekawą książką w ręce? 😎🏖📚

Zapraszamy do wspólnej zabawy! Przedstawiamy zestaw prawdziwego PuzzloŻercy na cały rozpoczynający się tydzień! Poniżej znajdują się linki do puzzli online z wakacyjnym krajobrazem (o dwóch stopniach trudności).

Mało tego – promujemy czytelnictwo! Zachęcamy do polecania tytułów książek, które kojarzą Wam się z danym widokiem. A może ich akcja odbywa się właśnie w takim miejscu…? Piszcie w komentarzach!🏖

PONIEDZIAŁEK 👉 Może książka nad morze?
🧩https://bit.ly/3h4YMQq (wersja łatwiejsza)
🧩https://bit.ly/2Q0EqvO (wersja trudniejsza)

🌲 WTOREK 👉 Jestem w lesie z tą książką…
🧩https://bit.ly/31XSlbE
🧩https://bit.ly/31Yx29N

🚣‍♀️ ŚRODA 👉 Jezioro, książka i ja…
🧩https://bit.ly/3h5wllt
🧩https://bit.ly/3gZ1hUl

⛰CZWARTEK 👉Książka w górskim plecaku…
🧩https://bit.ly/3kR89FF
🧩https://bit.ly/2Y9zpFx

⛺️ PIĄTEK 👉 Pocztówka z wakacji!
🧩https://bit.ly/2CxvquT
🧩https://bit.ly/2CE50YE

10. CO TY WIESZ O POPKULTURZE? – TEST WIEDZY DLA MŁODZIEŻY

Dobre pytanie 😉 Sprawdźcie swoją wiedzę na temat współczesnej kultury popularnej, która obejmuje filmy, komiksy, literaturę, Internet i nie tylko!

Co trzeba zrobić?

  • 👉 kliknąć link ➡️https://linkd.pl/r77s
  • 👉 podać potrzebne dane (np. imię i inicjał nazwiska, żebyśmy mogli Was zidentyfikować);
  • 👉 wypełnić test imponując swoją wiedzą (pytania zamknięte) – każdy może rozwiązać test tylko jeden raz, w myśl zasad fair play;
  • 👉 zabawa trwa do 28 sierpnia;
  • 👉 wyniki pojawią się najpóźniej 31 sierpnia;
  • 👉 na najlepszych czekają upominki z bibliotecznego skarbca!

11. UCIECZKA Z BIBLIOTEKI

Escape room zrealizowany w ramach “Wyjątkowych Wakacji” organizowanych przez “Stowarzyszenie z młodzieńczą siłą” przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Skawinie. Do zabawy zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych!

Wystarczy kliknąć link➡️ https://view.genial.ly/5f450633fdd61a0d08afe4e9/interactive-content-ucieczka-z-biblioteki-vol-1

12. MATERIAŁY DO POBRANIA – GRY I ZABAWY

Podczas naszych wakacyjnych przygód powstały różnego rodzaju materiały – gry memory, wykreślanki, szablony do malowania. Znajdziecie je w formacie PDF do pobrania, druku i wykorzystania. Gry polecamy wydrukować na grubszym papierze lub zalaminować, by dłużej służyły.

Materiały do druku – zestaw motyle ➡️ https://linkd.pl/rkuu

Materiały do druku – memory pogoda ➡️ https://linkd.pl/rkuz

Materiały do druku – Wyturlaj wzór i pokoloruj ➡️ https://linkd.pl/rf9c

Wykreślanka z zakresu sztuki ➡️ https://linkd.pl/rkuf

Materiały do druku – zestaw pszczoły ➡️ https://linkd.pl/rf9d

Materiały do druku – zestaw morze ➡️ https://linkd.pl/rf9e

Wykreślanka stworzenia morskie ➡️ https://linkd.pl/rf9f

13. GRY I ZABAWY ONLINE

Pszczela wykreślanka ➡️ https://linkd.pl/rkdc

Krzyżówka “Co Ty wiesz o pszczołach?” ➡️ https://linkd.pl/rkdd

Puzzle “Tajemnica ula” ➡️ https://linkd.pl/rkdf

Puzzle “Miód prosto z ula” ➡️ https://linkd.pl/rkem