Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

Warsztaty „BOOM! na komiksy i gry planszowe w bibliotece”, czyli Smerfy, przedszkolaki i… uczucia – relacja

Czego przedszkolaki mogą nauczyć się od Smerfów? I czy komiksy to dobre medium do przekazywania ważnych treści? Sprawdzaliśmy podczas warsztatów 16 listopada 2021 r. z grupą 6-latków z Przedszkola nr 2 w Skawinie.

  • Zaczęliśmy od odszukaniu Smerfów, które pochowały się na bibliotecznych regałach – bo niebieskie stworki też oczywiście lubią czytać.
  • Miny i postawa ciała znalezionych Smerfów wyrażały różne uczucia. Umieściliśmy je więc na kole emocji.
  • Następnie wymienialiśmy uczucia, jakie znamy, te miłe i te trudne. Rozmawialiśmy o tym, kiedy tak się czujemy i po co są emocje, o czym nas informują.
  • Potem chętne przedszkolaki wzięły karteczki z narysowanymi różnymi emocjami, rozpoznawały je, nazywały i fantastycznie odgrywały!
  • To była męcząca część, więc potrzebowaliśmy zmiany: przeczytania komiksu! Ale najpierw rozmawialiśmy chwilę o tym, czym są komiksy.
  • Komiks pt. „Smerfetka jest takim samym Smerfem jak inne” czytało nam się bardzo wygodnie – jako prezentację wyświetloną na rzutniku.
  • Na koniec omówiliśmy zachowanie bohaterów. Zastanawialiśmy się, jak się czuje osoba, którą traktujemy inaczej np. ze względu na płeć lub wiek. Dyskutowaliśmy też o tym, czy dziewczyny mogą robić wszystko to, co chłopaki. Tu zdania były dość zgodne: mogą! A czy z kolei mężczyźni mogą robić to, co kobiety, np. stosować makijaż? To była ciekawa dyskusja 😉

To był dobrze spędzony czas! Na koniec grupa wypożyczyła sobie do przeczytania w przedszkolu komiks o detektywie Misiu Zbysiu i obiecała odwiedzać nas częściej 🙂 Czekamy na Was, kochani!

Warsztaty odbyły się jako część akcji „BOOM! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece”. W jej ramach nasza biblioteka otrzymała pakiet komiksów i gier planszowych od wydawnictwa Story House Egmont sp. z o.o. – za co serdecznie dziękujemy! Już wkrótce będziecie je mogli wypożyczyć 🙂

Nasze warsztaty oparliśmy o nieco zmodyfikowany scenariusz pt. „Historie pełne emocji”, opracowanym przez organizatora akcji.