Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

Ważna data w historii Miejskiej Biblioteki Publicznej

skawina24.pl

Data publikacji: 22.09.2020

29 września odbędzie się kameralne otwarcie nowej siedziby skawińskiej biblioteki. Będzie uroczysta ceremonia, a także koncert i spotkanie z autorem. Wszystkie informacje poniżej.

Tego znanego, cenionego i nagradzanego pisarza, filologa i wykładowcę nie sposób zaprezentować w kilku zdaniach! Jeden z najbardziej poczytnych polskich twórców kryminałów “retro”, których akcja rozgrywa się głównie w ubiegłym wieku. Kojarzony – zarówno prywatnie, zawodowo jak i twórczo – z Wrocławiem.

Znany przede wszystkim z serii kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Seria składa się z powieści: “Śmierć w Breslau”, “Koniec świata w Breslau”, “Widma w mieście Breslau”, “Festung Breslau”, “Dżuma w Breslau” oraz “Głowa Minotaura”. Przy współpracy z Mariuszem Czubajem stworzył powieści o  Jarosławie Paterze (“Aleja samobójców” i “Róże cmentarne”). Kolejnym docenianym przez twórców i krytyków jest cykl o Edwardzie Popielskim, obejmujący pozycje: “Głowa Minotaura”, “Erynie”, “Liczby Charona”, “Rzeki Hadesu”, “W otchłani mroku”, “Władca liczb”, “Arena szczurów” i “Dziewczyna o czterech palcach”.

Marek Krajewski jest autorem osiemnastu bestsellerowych powieści kryminalnych, charakteryzujących się sporą dawką grozy, niejednoznacznymi bohaterami o złożonej osobowości i wciągającą intrygą. Ponadto jest laureatem prestiżowych nagród literackich i kulturalnych, między innymi: Paszportu Polityki oraz niemieckiej nagrody im. Georga Dehio. Jego książki zostały przetłumaczone na 18 języków, w tym: angielski, hiszpański, niemiecki, francuski, włoski i hebrajski.

Spotkanie z Marzeną Filipczak

Swoją wielką przygodę podróżniczą zaczęła w 2007 roku. Wówczas nie było możliwe zaplanowanie trasy wyprawy przez internet. Niezwykle odważna kobieta, która zawsze marzyła, by jej życie obrało właśnie taki kierunek. Sama o sobie pisze: “Zawsze chciałam pojechać w długą samodzielną podróż w nieznane, jedną z tych, o jakich czytałam z wypiekami w relacjach zazdroszcząc śmiałkom, którzy się odważyli. Jednak myśl, że kiedyś pojadę w nią naprawdę, wydawała mi się absurdalna tak, jak to, że kiedyś polecę na księżyc.”

Zdecydowała się na samotny wyjazd i to odmieniło jej życie! Piękna półroczna podróż zaowocowała książką “Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet”, która stała się dla wielu iskierką do rozpoczęcia własnej podróży. Oprócz odwagi do podróżowania potrzebne są środki materialne, nic prostszego, autorka opowiada o swoich doświadczeniach w kolejnej książce: “Lecę dalej. Tanie podniebne podróże”. Piękne miejsca i zabytki, międzynarodowe wojaże to przede wszystkim zderzenie z inną kulturą i ludźmi, o czym opowiada trzecia książka podróżniczki: “Między światami“.

2 października 2020 o godz. 18:00 Marzena Filipczak zawita do Biblioteki Głównej, by porozmawiać o swoich niezwykłych przeżyciach, przygodach i odczuciach towarzyszących podróżniczemu stylowi życia. Temat spotkania: “Porwanie w Turkmenistanie. Opowieść o podróży przez krainy, w których kobieta w pojedynkę praktycznie nie występuje”. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w spotkaniu osobiście, przygotujemy relację na profilu facebookowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie. Jesteście ciekawi? My bardzo!