Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

Wodnikowe Wzgórze / Richard Adams, tł. Krystyna Szerer

Czytaliście Tolkiena, Lewisa, Kiplinga oraz Carolla i myślicie, że trzon angielskiej klasyki młodzieżowej już znacie? Otóż jest w tej kategorii jeszcze co najmniej jeden człowiek wart poznania – Richard Adams. Co ciekawe, ten autor nie był profesjonalnym pisarzem. W sferze zawodowej – jak uprzejmie formułuje to Wikipedia – poświęcił się karierze w administracji państwowej, a jego opus magnum – „Wodnikowe Wzgórze” – powstawało w czasie prywatnym. Na szczęście bycie urzędnikiem nie oznacza automatycznie braku wyobraźni.

Debiutancka i zarazem najsłynniejsza książka Adamsa to, ni mniej ni więcej, saga o… królikach. Ci pozornie zwykli mieszkańcy norek przeżywają przygody na miarę bohaterów „Hobbita”. Rzecz dzieje się wśród wzgórz „starej, dobrej Anglii” i to właśnie tam należy szukać jej genezy. Podobno o królikach Adams zaczął opowiadać swoim córkom w czasie długich samochodowych podróży.

Cała historia zaczyna się od małego Piątka, który ma przeczucie wielkiego zagrożenia, jakie zawisło nad jego rodzinną królikarnią. Przekonuje najlepszego przyjaciela, Leszczynka, że trzeba jak najszybciej oddalić się od dotychczasowej siedziby i poszukać nowego domu. Dla nikogo taka decyzja nie jest łatwa. Gdy jesteś królikiem, jest to jeszcze trudniejsze… Tak zaczyna się długa i niebezpieczna podróż, pełna okazji do wykazania się pomysłowością i najwyższą odwagą. Niektórzy czytelnicy mogą się wręcz poczuć nieswojo, gdy zdadzą sobie sprawę, jak wielkie emocje budzą w nich losy grupki małych puchatych zwierzątek. Cóż, tak właśnie działa dobra literatura napisana przez prawdziwego Opowiadacza.

„Wodnikowe Wzgórze” przyniosło Adamsowi sławę i liczne wyróżnienia. Przykładowo w wielkim głosowaniu na najlepsze powieści wszechczasów, zorganizowanym przez BBC, dzieło Adamsa zajęło 42. miejsce. To coś w sam raz dla miłośników tradycyjnej narracji, choć ze względu na naturę bohaterów, dla wielu może być to pierwsze czytelnicze doznanie tego typu.

Poleca Anna Cała

Sprawdź dostępność tej książki w naszym katalogu: KLIK.

Zerknij też na resztę naszej oferty w kategorii angielska powieść młodzieżowa: KLIK.