Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

Rok 2023 jest rokiem, w którym skawińska biblioteczna rodzina pomniejszyła się o jedną osobę. 23 sierpnia – w pięknym wieku 97 lat – zmarła Wanda Frańczak, której praca i wkład w sposób nieoceniony przyczyniły się do obecnego kształtu naszej biblioteki.

Od 1967 r. zatrudniona jako pracownik, a następnie dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Skawinie. W czasach, gdy jedynie zaangażowanie i wyjątkowy upór mogły coś zdziałać, wpłynęła na poprawę warunków lokalowych oddziału głównego oraz filii. Osobiście organizowała różnorodne wydarzenia czytelnicze – spotkania i odczyty – szczególnie dla ludzi starszych, skupionych w Kole Przyjaciół Biblioteki. Była znaną w regionie działaczką kultury, której praca została doceniona m.in. odznaczeniami: „Za zasługi dla Ziemi Krakowskiej” (1979) i Złotym Krzyżem Zasługi (1986).

Przede wszystkim była jednak ciepłą, a równocześnie silną osobą, kierującą się mottem „da się” w realiach, gdy na pierwszy rzut oka dało się tak niewiele… Pozostawiła po sobie trwały ślad pomiędzy bibliotecznymi regałami. W dniach, gdy szczególnie kierujemy swoje myśli w stronę zmarłych, ś.p. Wanda Frańczak jest dla nas świadectwem tego, jak bardzo zmieniała się Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie, by uzyskać obecny kształt. A przede wszystkim przypomnieniem, jak wyjątkowi ludzie doprowadzili do tego siłą swoich rąk i serc.

Dziękujemy.