Wystawa prac MARII GRUCY

Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie ma już 15 lat! Taką okazję należy uczcić!

Nasza biblioteka przyłączyła się do obchodów, użyczając swoich ścian na wyjątkową wystawę prac malarskich Marii Grucy.

Kim była Maria Gruca?

Urodziła się w 1948 r. Wczesne dzieciństwo związane jest ze Skawiną, ale lata szkolne to czas pobytu w Domu Dziecka w Dobrej k/Limanowej. Lata tam spędzone wspominała jako krainę dobra i ciepła. Malowała wówczas wraz z równie utalentowaną siostrą bliźniczką Krystyną, krajobrazy, portrety i zwierzęta. Z tamtego okresu niestety nie zachował się żaden obraz Pani Marii.
Po powrocie do Skawiny podjęła pracę zawodową, lecz nie powróciła już do malowania z takim rozmachem. Czasem malowała małe formy i tylko ubogą techniką ( kredki, pisaki).
W 2005 r. Środowiskowy Dom Samopomocy rozpoczął działalność i stał się drugim domem Marii. Jej talent został szybko odkryty i pielęgnowany z wielką pieczołowitością. Początkowo prace były monotematyczne, wykonywane tylko technikami szkolnymi ( najczęściej kredki i pisaki). Lecz wystarczyło kilka miesięcy prób, by samorodny, niezwykły talent naszej już Marysi, rozkwitł w pełni.
Artystka chętnie malowała olejami motywy etniczne, anioły, pejzaże, portrety, szczególnie dzieci. Choć przybywało jej lat i malowanie stawało się coraz trudniejsze, prace z każdym były coraz lepsze technicznie.
Maria często powtarzała, że malowanie jest największym szczęściem jej życia. Ale malować może tylko wtedy, gdy jest szczęśliwa. Czy artystka była szczęśliwa? Oceńcie Państwo sami. Jak bogaty był jej świat można przekonać się na obecnej wystawie, która jest retrospektywą całej twórczości Marii.

To pierwsza okazja, by tak przekrojowo zapoznać się z twórczością lokalnej artystki, gdyż eksponujemy ponad 50 obrazów z różnych okresów jej życia. Na tą chwilę wystawa dostępna jedynie w formie online – poniżej:

Zachęcamy do zatrzymania się na chwilę i pokontemplowania dzieł podopiecznej skawińskiego ŚDS-u.
Mało tego!
W naszych bibliotecznych gablotach pojawiła się wystawa rękodzieła artystycznego Środowiskowego Domu Samopomocy, której zakup wesprze Fundację.
Po więcej informacji zapraszamy tutaj: https://www.facebook.com/SkawinaSDS/

Pracownikom i Podopiecznym ŚDS-u życzymy samych dobrych i pełnych ciepła chwil. Jesteście niesamowici!