Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

Z genealogią na Ty – skawiński warsztat genealogiczny

Wraz ze stowarzyszeniem Twoje Korzenie w Polsce mamy ogromną przyjemność zaprosić na trzydniowe, bezpłatne warsztaty genealogiczne! 🌳

To świetny sposób, aby dowiedzieć się o czegoś więcej o sobie i swoich przodkach, a także poukładać te informacje, które już posiadamy.

Warsztaty przeprowadzą specjaliści: historycy i archiwiści, którzy poza częścią teoretyczną dostarczą uczestnikom wiele informacji praktycznych oraz przeprowadzą indywidualne konsultacje.

Brzmi fajnie? Oczywiście, że tak!

👇 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE 👇

👵 KTO? ➡️ Seniorzy
📆 KIEDY? ➡️ 11-13 września 2020
🏫 GDZIE? ➡️ Pracownia Multimedialna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie (ul. Sikorskiego 18)
📝 ZAPISY➡️ od 13 lipca do 23 sierpnia, poprzez mail: info@tkwp.pl

Ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona, dlatego zachęcamy do szybkich zapisów!

Projekt współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skawina.

11.09.2020

Wstęp do genealogii – Jak zacząć?

Podczas zajęć wprowadzających omówimy podstawowe źródła do genealogii: narracje członków rodziny, przechowywane w domowych archiwach dokumenty, informacje z płyt nagrobnych itd.

Porozmawiamy też o źródłach do genealogii: metrykach, jak i wszelkich innych rodzajach dokumentacji, która dostarczy nam wiedzy o przodkacharszta. Wykład dotyczyć będzie możliwości, jakie roztaczają przed genealogiem spisy ludności, księgi adresowe i meldunkowe, dokumentacja urzędowa / sądowa / pracownicza / szkolna, akta gmin, dokumentacja wojskowa.

12.09.2020

Bazy danych i instytucje przechowujące dokumenty:
Zajęcia te poświęcone będą instytucjom, w których przechowywane są dokumenty (sieć archiwów państwowych, Urzędy Stanu Cywilnego, muzea i biblioteki, archiwa szkolne / zakładowe / wyznaniowe.

Przodkowie online:
Zajęcia te będą poświęcone wykorzystaniu w praktyce wiedzy na temat baz i źródeł genealogicznych, którą uczestnicy zdobyli na poprzednich zajęciach. Siądziemy przed komputerami i sprawdzimy czy naszych przodków możemy znaleźć przez Internet.

Genealogia Skawiny:
Przedstawienie możliwości poszukiwań genealogicznych dla mieszkańców Gminy Skawina – przedstawienie dostępnej dokumentacji i rodzajów źródeł, które można wykorzystać w lokalnych badaniach historyczno–genealogicznych.

13.09.2020

Programy i portale internetowe do tworzenia drzew genealogicznych i przechowywania rodzinnych informacji:
Podczas zajęć przedstawione zostaną najbardziej popularne programy i portale służące budowaniu drzewa genealogicznego. Pokażemy jak do nich dotrzeć i jak je obsługiwać.

Indywidualne konsultacje genealogiczne:
Indywidualne konsultacje dotyczące możliwości odtwarzania rodzinnej historii z poszczególnymi uczestnikami. Stworzenie przez uczestników podstaw drzewa genealogicznego w formie graficznej. Prezentacje uczestników, co do postępów w swoich rodzinnych poszukiwaniach genealogicznych, na podstawie wiedzy i umiejętności zdobytych w czasie warsztatów.

Zakończenie zajęć.

Warsztaty prowadzone będą przez członków Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce – historyków i archiwistów, a konkretnie Karolinę Szlęzak i Kingę Urbańską. Są one założycielkami Stowarzyszenia, popularyzują polską genealogię od 9 lat – zarówno w kraju (prowadzenie przedmiotu Genealogia na Uniwersytecie III wieku UJ, liczne prelekcje i warsztaty w wielu różnych instytucjach wymienione w punkcie 1, sekcji IV tego wniosku, a także udział i współtworzenie programu dokumentalnego o genealogii na kanale Canal + Discovery pod tytułem: Tropicielki Rodzinnych Historii) i na za granicą (m.in. uczestnictwo i prelekcje na międzynarodowej konferencji genealogicznej RootsTech w 2018 i 2019 roku, odbywające się w Salt Lake City, USA oraz w Londynie).

Warsztat ten odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skawinie. Warsztaty będą odbywać się w ciągu 3 dni, realizując po 3 tematy na każdy dzień trwania projektu.

Partner medialny: TV Skawina Telewizja Regionalna.