Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

Biblioteka Miejska w Skawinie szykuje gry mobilne dla mieszkańców gminy!

GŁOS24.PL

Autor Katarzyna Domagała
Data publikacji: 27.07.2020

„Biblioteczne zakątki” to projekt dwóch gier mobilnych, których fabuła będzie oprowadzać grających po nowej lokalizacji Biblioteki Głównej w Skawinie, czyli zabytkowym budynku Dworca PKP. Powstały w ramach programu „Kultura w Sieci”. O projekcie opowiada Joanna Węgrzyn, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie.

Jak to się stało, że Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie bierze udział akurat w programie „Kultura w Sieci”?

– Kiedy w marcu cały świat, w tym Polska, stanęły w miejscu, musieliśmy jako pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie szybko zreorganizować swoją pracę i dużą część naszej działalności przenieść w przestrzeń internetową. Nie jest to łatwe zadanie dla biblioteki, ponieważ podstawą naszej oferty są wypożyczenia i bezpośredni kontakt z użytkownikiem. Staraliśmy się jednak jak najlepiej odnaleźć w nowej rzeczywistości. Wiązało się to m.in. z koniecznością ponoszenia wcześniej nieplanowanych kosztów takich, jak: zakup oprogramowania, licencji czy szkoleń dla pracowników.

Tak było także w przypadku naszej biblioteki. Głowy pełne pomysłów, jednak często natrafialiśmy na barierę w postaci braku oprogramowania, itp. Dlatego, gdy tylko Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowe Centrum Kultury ogłosiły nabór do nowego projektu „Kultura w Sieci”, postanowiliśmy spróbować swoich sił. Zwłaszcza, iż wkład własny, jaki należało zadeklarować wynosił: zero złotych. Potrzebowaliśmy tylko pomysłu, który przekona do siebie komisję, a co najważniejsze – będzie czymś nowym na terenie Gminy Skawina i wzbudzi zainteresowanie naszą ofertą.

I przygotowaliście Państwo projekt mobilnych gier. Czy to Państwa inicjatywa czy w programie ministerialnym sugerowano rodzaj projektu, który ma być zrealizowany?

– Warunkiem uczestnictwa w „Kulturze w Sieci” było przygotowanie oferty zdalnej, co miało być odpowiedzią na przymusową społeczną kwarantannę. Stąd nasz pomysł gry mobilnej, który krążył po głowach już od dawna. Obserwujemy środowisko instytucji kultury oraz jednostek oświatowych, widzieliśmy że coraz popularniejsze stają się np. edukacyjne gry mobilne. Zmobilizowało nas to do przetarcia szlaków, gdyż to inicjatywa nowa w naszej okolicy, a przez to jeszcze bardziej atrakcyjna.

Do kogo skierowany jest projekt gier mobilnych i co jest jego główną celem?

– „Biblioteczne zakątki” to projekt dwóch gier mobilnych, których fabuła będzie oprowadzać grających po nowej lokalizacji Biblioteki Głównej w Skawinie, czyli zabytkowym budynku Dworca PKP. W efekcie powstanie lekcja biblioteczna, która zostanie połączona z wirtualnym zwiedzaniem, opisem oferty i możliwości nowego budynku. Niewątpliwie, innowacyjna i zaskakująca forma pozwoli na zaciekawienie i dotarcie do nowych grup odbiorców, zwłaszcza nieczytających oraz młodzieży, dla których gry są atrakcyjną formą poznawania świata.

Celem długoterminowym projektu jest próba zmiany krążącego stereotypu bibliotek i bibliotekarzy w środowisku lokalnym i zastąpienie go wizerunkiem instytucji nowoczesnej, kreatywnej i otwartej, zatrudniającej ludzi pełnych profesjonalizmu i pasji. Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom swoich użytkowników – zwłaszcza młodych – prowadząc działania animujące czytelnictwo i aktywizujące różne grupy społeczne. Skoro obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala nam w pełni pochwalić się naszą nową siedzibą i zaprosić czytelników, do spacerów po całym budynku – próbujemy wyjść z murów biblioteki i dotrzeć do domów.

Ta gra to również świetny sposób na promocję działalności biblioteki w Skawinie.

– Oczywiście, zarówno działalności podstawowej, jak i tej okołobibliotecznej. Charakter gry jest atrakcyjny zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych, zaś małe wymagania i dostępność z domu ułatwia korzystanie osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami. Możliwość gry w grupie służy aktywizacji całych rodzin. Zaprzyjaźnianie dzieci z biblioteką i książką, zwłaszcza przy udziale osób najbliższych, jest niezwykle ważne, gdyż pomaga w wychowaniu i ukształtowaniu świadomego i aktywnego dorosłego użytkownika biblioteki, który z chęcią będzie do nas wracał. Mamy nadzieję, że to nowatorskie na naszym terenie podejście zwróci uwagę osób dotychczas niezainteresowanych działalnością biblioteki, a którzy stanowią grupę naszych potencjalnych, nowych czytelników.

Jak – w skrócie – wygląda taka gra? Jakie są główne zasady gry? Jak w nią grać?

– Gra uruchomiona zostanie w tzw. trybie kanapowym. Oznacza to, iż można zagrać bez wychodzenia z domu. Wystarczy na swoim smartfonie lub tablecie pobrać bezpłatną aplikację Action Track. Następnie należy zeskanować specjalny kod QR uruchamiający grę. Kod do wersji dziecięcej udostępnimy 7 sierpnia, punktualnie o godz. 10:00 na naszej stronie www.biblioteka-skawina.pl oraz profilach społecznościowych. Nie oznacza to jednak, iż grać można tylko wtedy – zabawa możliwa będzie aż do końca października. Warto się spieszyć! Dla 20 osób, które do końca sierpnia zdobędą najwyższą liczbę punktów, przewidziane są zestawy upominkowe.

Podobna sytuacje będzie miała miejsce we wrześniu z grą przeznaczoną dla dorosłych. Dokładna data startu podana zostanie w późniejszym terminie.

Kto zaprojektował grę i na jakim etapie jest jej projektowanie? Czy była już testowana?

– Gry zaprojektowali profesjonaliści z wrocławskiej firmy Good Games. Naszym zdaniem są to obecnie najlepsi specjaliści z zakresu gier w kulturze i edukacji.

Pierwsza gra „(POCIĄG)nięci do biblioteki – tajemnica Mychy Sędzichy”, wystartuje już 7 sierpnia i będzie skierowana do dzieci i młodzieży jest już przygotowana i wkroczyła w etap testów. Nie możemy się doczekać aż udostępnimy ją odbiorcom!

Druga gra, przeznaczona dla dorosłych, rozpocznie się na początku września. Mogę zdradzić, że będzie bardziej historyczna, ale także zagadkowa i mroczna…

Ile mniej więcej kosztuje zaprojektowanie takiej gry i zrealizowanie takiego projektu? Jaka część dofinansowania pochodzi w ministerstwa?

– Zaprojektowanie gier połączone ze szkoleniami, a także wykupienie licencji nie są tanie. Na cały projekt uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 34 000 zł – to sto procent kosztów, jakie zostały założone.

Jak długo będzie realizowany ten projekt i gdzie? Czy są szanse, że zostanie w Skawinie na dłużej?

– Gry powstałe w ramach projektu będą dostępne do końca października. Nie oznacza to jednak, że będzie to pierwsza i ostatnia przygoda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie w grami mobilnymi! Dzięki szkoleniom planujemy wpisać je na stałe w naszą ofertę i organizować – już samodzielnie – szereg mini-gier literackich.

Jakie podmioty, oprócz Biblioteki w Skawinie, są zaangażowane w realizację projektu?

– Partnerami merytorycznymi MBP w projekcie są: Good Games oraz stowarzyszenie „Z młodzieńczą siłą”. Całość dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”.

W jaki sposób udział w takim projekcie wpływa na rozwój graczy? Mam na myśli nie tylko dzieci i młodzież, ale również osoby dorosłe.

– Gry, w szczególności gry mobilne, pozwalają na dostosowanie procesów edukacyjnych do współczesnych trendów, takich jak: BYOD (przynieś swoje urządzenie), edukacji w ruchu i gamifikacji. Dzięki trzem trybom, w jakich dostępna będzie gra – w domu, z użyciem kodów QR na terenie biblioteki oraz w wersji terenowej GPS – możliwa będzie elastyczność i dopasowanie rozgrywki do sytuacji i możliwości, jakie w danym czasie daje otoczenie i przepisy prawa. Sprawdzi się zarówno jako wędrówka na odległość z domowego zacisza, jak i lekcja biblioteczna dla grupy zorganizowanej. Niezależnie od wieku – nie ma skuteczniejszej formy edukacji niż edukacja poprzez zabawę. To ona jest najatrakcyjniejsza i – bez wątpienia ­– najbardziej zapada w pamięć.

Jakie atrakcje przewidziano jeszcze w projekcie?

– W efekcie projektu powstaną dwie wersje gier – dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. Ponadto, cykl szkoleń, w których uczestniczyli nasi bibliotekarze, stanowił inwestycję w przyszłość, podnosząc umiejętności cyfrowe zespołu. A to z kolei pozwoli na kolejne, samodzielne projekty mobilnych gier literackich, które chcemy na stałe wpisać w kalendarz naszych imprez i inicjatyw.

Spodziewacie się Państwo dużego zainteresowania grą wśród mieszkańców gminy?

– Oczywiście! To coś nowego, świeżego i atrakcyjnego dla wszystkich grup wiekowych. Poza tym, nasi użytkownicy jeszcze nigdy nas nie zawiedli i z dużym zaangażowaniem podchodzą do naszych pomysłów i inicjatyw.