Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

FABUŁA

Młody Czytelniku, Młoda Czytelniczko! Nadszedł czas, żeby pokazać naszą nową bibliotekę! Nie możemy tego zrobić tak, jakbyśmy chcieli. Jednak specjalnie dla Was znaleźliśmy alternatywę. Nowa siedziba Biblioteki znajduje się w budynku skawińskiego Dworca, który jest niewątpliwie symbolem tego miasta. Pora na uchylenie rąbka tajemnicy. Dzięki współpracy z Good Games stworzyliśmy interaktywną grę mobilną, w której Waszym zadaniem będzie uratowanie stałej mieszkanki Biblioteki – Mychy Sędzichy. Przebiegły Krasnolud zamknął ją, przez co w bibliotece zapanował chaos. Nie wiemy co się z nią stało, ani gdzie możemy ją znaleźć… Tylko Wy możecie nam pomóc! 

Zacznijmy od początku – kim jest Mycha? Od zawsze mieszkała w zakamarkach naszej Biblioteki. Po przeprowadzce podążyła za nami…. Uznała, że większy budynek oznacza więcej miejsca do biegania i znacznie więcej miejsca do gromadzenia smakowitego sera. Coś się Mysze  Sędzisze w końcu od życia należy! Jednak poczciwa Mycha ma swoje obowiązki (głównie nadane przez samą siebie): pilnuje porządku na półkach, upomina spóźnialskich Czytelników, co rusz ciskając w nich kawałkami sera (krążą takie legendy – ale chyba lepiej nie sprawdzać!), podpowiada, które książki są ciekawe. Uczniom przypomina nawet o wypożyczeniu lektur szkolnych! Mycha Sędzicha zaprzyjaźniła się nawet z niektórymi bohaterami książek: stworkami, wróżkami, trollami czy gadającymi skarpetami. Mycha mieszkając w Bibliotece, przeczytała tyle książek, że postanowiła napisać pracę naukową pt. „Rola sera w historii Skawiny”. Jakże by było pięknie, gdyby ją ukończyła! Niestety, bez Twojej pomocy to się nie uda i mieszkańcy gminy Skawina nie dowiedzą się, jak wielką rolę w naszej historii odgrywa ser…

Gra mobilna, do udziału w której Miejska Biblioteka Publiczna wraz z partnerami zaprasza wszystkie dzieci przedszkolne (z pomocą rodziców) oraz uczniów szkoły podstawowej, jest całkowicie nowatorską inicjatywą w naszym regionie. Pod pretekstem uratowania serowej przyjaciółki najmłodsi Czytelnicy mają okazję poznać nową siedzibę biblioteki oraz ofertę, jaką kierujemy właśnie do nich. To świetna okazja, by zwiedzić Miejską Bibliotekę Publiczną w Skawinie i zajrzeć do miejsc, które obecnie są niewidoczne dla Waszych oczu. Ta wirtualna podróż pozwoli zademonstrować nasze dokonania i zachęcić Was do odwiedzin i spotkania twarzą w twarz, kiedy tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Atrakcyjna i bajkowa fabuła stanowi połączenie historii prosto z książek oraz nowoczesnych technologii.


INFORMACJE TECHNICZNE

 

Mycha Sędzicha została odnaleziona! Jednak postanowiliśmy uruchomić grę ponownie, by zapewnić Wam dostęp do zakamarków naszej Biblioteki. Wyniki pierwszej edycji gry zostały opublikowane na profilu facebookowym Biblioteki Głównej. Możecie je zobaczyć tutaj:  https://www.facebook.com/miejskabiblioteka.skawina/photos/a.1777929145765454/3385428725015480/

 

Zasady gry pozostają niezmienne.

JAK ZAGRAĆ

 1. Pobrać na swój telefon bezpłatną aplikację Action Track (dostępna w sklepie Play)
 2. Zeskanować kod QR dostępny na stronie internetowej biblioteki i profilu FB (od dnia 7 sierpnia, od godz. 10:00!)
 3. Kliknąć „POBIERZ”
 4. Możecie też skorzystać z linka: https://tiny.pl/75djh
 5. Dać się porwać wirtualnej przygodzie i poznać perypetie Mychy!

CEL

Celem projektu jest również promocja biblioteki, zarówno działalności podstawowej, jak i tej okołobibliotecznej. Charakter gry jest atrakcyjny zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych, zaś małe wymagania i dostępność z domu ułatwia korzystanie osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami. Możliwość gry w grupie służy zaktywizowaniu całych rodzin. Zaprzyjaźnianie dzieci z biblioteką i książką, zwłaszcza przy udziale osób najbliższych, jest niezwykle ważne, gdyż pomaga w wychowaniu i ukształtowaniu świadomego i aktywnego dorosłego użytkownika biblioteki, który z chęcią będzie do nas wracał. Mamy nadzieję, że to nowatorskie na naszym terenie podejście zwróci uwagę osób dotychczas niezainteresowanych działalnością biblioteki, a którzy stanowią grupę naszych potencjalnych, nowych czytelników. Celem długoterminowym jest próba zmiany krążącego stereotypu bibliotek i bibliotekarzy w środowisku lokalnym i zastąpienie go wizerunkiem instytucji nowoczesnej, kreatywnej i otwartej, zatrudniającej ludzi pełnych profesjonalizmu i pasji. Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom swoich użytkowników – zwłaszcza młodych – prowadząc działania animujące czytelnictwo i aktywizujące różne grupy społeczne. Skoro obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala nam w pełni pochwalić się naszą nową siedzibą i zaprosić czytelników, do spacerów po całym budynku – próbujemy wyjść z murów biblioteki i dotrzeć do domów.

Projekt „Biblioteczne zakątki” przewiduje drugą odsłonę gry, tym razem dla dorosłych odbiorców, zaplanowaną na wrzesień. Zapraszamy do zabawy!

ORGANIZATORZY

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Partnerzy: Stowarzyszenie „Z młodzieńczą siłą”, Good Games

Patroni medialni: Telewizja Skawina, portale internetowe: skawina24.com, skawina.eu, skawinska.pl, Radio WAWA, gazeta „Głos24” oraz „KROPKA- Gazeta Twojej Dzielnicy”.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

REGULAMIN

REGULAMIN GRY

(POCIĄG)nięci do biblioteki, czyli zniknięcie Mychy Sędzichy

Gra jest częścią zadania Biblioteczne zakątki”

dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

1. POSTANOWIENIA OGÓLNE

 1. Organizatorem mobilnej gry miejskiej jest Biblioteka Miejska w Skawinie, zwana dalej Organizatorem.
 2. Rozgrywka przeprowadzona zostanie w terminie 7 sierpnia 2020, od godziny 10:00 do 31 sierpnia 2020 do godziny 18:00. Po tym terminie rozpoczęta zostanie ponowna rozgrywka trwająca do 25 października 2020 r., w której nagrody nie zostały przewidziane.
 3. Gra skierowana jest do mieszkańców Skawiny i okolic, w szczególności do dzieci.
 4. Gracze mogą brać udział w grze zespołowo lub indywidualnie.
 5. Udział w grze jest bezpłatny.
 6. Wymogiem wzięcia udziału w grze jest posiadanie smartfona/tabletu z:
 • systemem iOS (w wersji 8.0 i wyższej) i Android (w wersji 6.0 i wyższej),
 • zainstalowaną bezpłatną aplikacją ActionTrack (dostępną w Google Play i AppStore),
 • mobilnym dostępem do Internetu.
 1. Gra odbywa się w wersji online dostępnej w domu. Organizatorzy nie odpowiadają za bezpieczeństwo członków uczestników gry.
 2. Uczestnicy przystępując do gry biorą na siebie pełną odpowiedzialność cywilno-prawną na cały czas trwania gry. W przypadku osób niepełnoletnich odpowiedzialność za taką osobę ponoszą rodzice lub opiekunowie prawni.
 3. Uczestnicy przystępując do gry zobowiązują się do przestrzegania aktualnych regulacji prawnych dotyczących ograniczeń i wskazań związanych z epidemią COVID19.

2. ZGŁOSZENIE DO GRY

 1. Gracze rejestrują się w grze, pobierając grę w aplikacji ActionTrack. Poprzez pobranie gry z aplikacji ActionTrack Uczestnicy:
 • akceptują regulamin gry,
 • wyrażają zgodę na opublikowanie na łamach prasy i w mediach oraz na stronach internetowych Organizatorów i na portalach społecznościowych relacji z gry,
 • podają nazwę zespołu, imiona i nazwiska członków zespołu, dane kontaktowe.
 1. Uczestnicy gry udzielają Organizatorom nieodwołalnego, nieograniczonego czasowo i nieodpłatnego prawa do wielokrotnego wykorzystywania zdjęć i filmów z ich wizerunkiem, wykonywanych podczas trwania gry. Zgoda obejmuje wykorzystanie, utrwalanie, obróbkę i powielanie wykonanych zdjęć i filmów, wprowadzanie ich do pamięci komputera, publikowanie przez Organizatora w gazetach, na stronach internetowych, w portalach społecznościowych oraz informacjach medialnych celem informowania o grze oraz o zadaniach statutowych Organizatora.
 2. Podanie danych osobowych przez Uczestników oraz udzielenie zgody na wykorzystanie wizerunku jest dobrowolne, lecz warunkuje uczestnictwo w grze.
 3. Administratorem danych osobowych uczestników gry jest Biblioteka w Skawinie. W sprawach z zakresu ochrony danych osobowych możliwy jest kontakt mailowy: iod@biblioteka-skawina.pl. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) dane będą przetwarzane w celach związanych z grą.
 4. Uczestnik posiada prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 5. Dane osobowe będą przetwarzane do zakończenia projektu, tzn. do 30.10.2020 r.
 6. Uczestnik ma prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzna, że przetwarzanie danych osobowych jego dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

3. PRZEBIEG GRY

 1. W dniu 7 sierpnia 2020 o godzinie 10:00 gracze zostaną zapoznani z zasadami oraz otrzymają kod QR umożliwiający rozpoczęcie gry. Informacje te zostaną udostępnione na stronie internetowej i profilu facebook Biblioteki.
 2. Zadaniem Graczy będzie wykonanie określonych zadań, rozwiązanie zagadek i zdobycie jak największej liczby punktów.
 3. Gra zostanie zakończona w dniu 31 sierpnia 2020 roku o godzinie 18.00. Ponowne uruchomienie nastąpi 4 września 2020

4. WYGRANA I NAGRODY

 1. 20 osób, które zdobędzie największą liczbę punktów, otrzymają nagrody – upominki.
 2. W przypadku tej samej liczby punktów, nagroda zostanie przekazana osobom, które miały krótszy czas przejścia gry.
 3. Wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Biblioteki i profilu facebooka do dnia 4 września włącznie.
 4. Odbiór nagród odbędzie się indywidualnie, w bibliotece do dnia 18 września włącznie.
 5. W razie nie odebrania nagrody w wyznaczonym wyżej terminie nagroda przepada.
 6. Jeden gracz może wziąć udział w grze tylko raz i otrzymać jedną nagrodę.
 7. W przypadku zespołu nagroda przewidziana jest na cały zespół i przekazywana do lidera zespołu.

5. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 1. Złamanie zasad Regulaminu gry jest jednoznaczne z dyskwalifikacją Gracza.
 2. Regulamin znajduje się do wglądu w Bibliotece w Skawinie, na stronie internetowej.
 3. W kwestiach dotyczących przebiegu gry, nieprzewidzianych niniejszym Regulaminem, głos rozstrzygający należy do Organizatorów.
 4. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wprowadzenia zmian w Regulaminie w przypadku zajścia ważnych i nieprzewidzianych zdarzeń, które takie zmiany mogłyby wywołać.