WRZUTNIA BIBLIOTECZNA – wygodne zwroty 24/7

Szanowni Użytkownicy Biblioteki!

Dbając o państwa czas, wygodę i bezpieczeństwo od 22 czerwca 2020 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie uruchamia WRZUTNIĘ BIBLIOTECZNĄ, czyli urządzenie dające możliwość samodzielnego, bezkontaktowego zwrotu wypożyczonych materiałów.

Wielu z Państwa spotkało się już z wrzutnią np. korzystając z bibliotek krakowskich. Tego typu urządzenia są bardzo popularne w innych krajach, np. w Czechach, na Słowacji czy w Wielkiej Brytanii. W Polsce pierwsza wrzutnia biblioteczna pojawiła się w Warszawie w 2012 roku. Teraz przyszła pora na Skawinę!

Wrzutnia, znana też pod nazwą trezor, pełni funkcję skrytki przyjmującej zwroty biblioteczne i jest do Państwa dyspozycji o dowolnej porze dnia i nocy, siedem dni w tygodniu, również w dni wolne od pracy. Do wrzutni możecie Państwo oddawać wszelkie materiały biblioteczne (książki, audiobooki, płyty CD), za wyjątkiem gier planszowych.

Urządzenie znajduje się za budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie (dawny budynek dworca PKP), przy ulicy Władysława Sikorskiego 18, od strony peronów.

WRZUTNIĘ opróżniamy codziennie w dni powszednie. Książki, płyty CD i audiobooki, które trafią do trezora, zostaną rozliczone z konta czytelnika najpóźniej w następnym dniu roboczym.

Zdajemy sobie sprawę, że maszyna nie zastąpi kontaktu z bibliotekarzami. Jednak mamy nadzieję, że takie udogodnienie ułatwi Państwu czytelnicze życie, że razem z nami będziecie się cieszyć wygodą i nowoczesnością.

Zachęcamy do korzystania z nowej możliwości zwrotu książek!

Zasady korzystania z wrzutni w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skawinie

1. Wrzutnia służy do zwrotu wypożyczonych materiałów bez konieczności wizyty w bibliotece, także poza jej godzinami pracy. Urządzenie jest dostępne przez całą dobę.
  2. Zbiory wypożyczone w innych placówkach, np. filiach MBP, nie mogą być zwracane z wykorzystaniem wrzutni.
  3. Użytkownik korzystający z wrzutni zobowiązany jest do delikatnego wkładania zwracanych książek i innych materiałów do oznaczonego otworu. Książki należy wkładać pojedynczo, grzbietem do środka.
  4. Zwrócone materiały wyjmowane są codziennie, od poniedziałku do piątku.
  5. Materiały biblioteczne zwrócone z wykorzystaniem wrzutni są zdejmowane z konta czytelnika najpóźniej w następnym dniu roboczym.
  6. W przypadku stwierdzenia nieodnotowanych wcześniej zniszczeń lub zabrudzeń zwracanych materiałów bibliotecznych Biblioteka zastrzega sobie prawo zwrócenia się do użytkownika z prośbą o wyjaśnienia.
  7. Stanowisko wrzutni jest monitorowane i ma zabezpieczenie przeciwpożarowe.
  8. Zabrania się wkładania do wrzutni jakichkolwiek przedmiotów poza materiałami bibliotecznymi: książkami, płytami CD i audiobookami.
  9. Wątpliwości i reklamacje powinny być niezwłocznie zgłoszone do wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie.
  10. Korzystanie z wrzutni jest jednoznaczne z akceptacją niniejszych zasad.

Zakup WRZUTNI był możliwy dzięki środkom z RPO Województwa Małopolskiego 2014-2020 w ramach projektu Dworzec Biblioteka Skawina.