Przed drugim wejściem do nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej zainstalowano urządzenie do zwrotu książek [na zdj.]. To wrzutnia usytuowana przy wejściu do MBP od strony peronów. Na razie jest nieczynna. Zostanie uruchomiona, gdy Biblioteka zacznie funkcjonować w nowym miejscu – w budynku zabytkowego dworca.
W obiekcie przeprowadzono kapitalny remont i zaadaptowano go na potrzeby MBP. Jest tu kultowo i nowocześnie. Są tu czytelnie dla dorosłych, dzieci i młodzieży, punkt informacji turystycznej oraz kawiarnia pełniąca też funkcję poczekalni. Jest także poczekalnia dworcowa, znajdująca się w tym samym budynku.
Dyrekcja MBP ma w planie prowadzenie tu aktywnej działalności związanej nie tylko z samym czytelnictwem, ale też szeroko rozumianą kulturą i edukacją. Będą tu m.in. wernisaże prac lokalnych artystów, zajęcia w czasie ferii i wakacji dla uczniów.
Biblioteka zacznie funkcjonować po przeprowadzce z Dworku Ludwikowskich do budynku dworca.
– Planujemy wszystkie prace i przenosiny zbiorów zakończyć w połowie lipca. Wtedy rozpoczniemy normalną działalność – zapowiada Michał Grzeszczuk, dyrektor MBP.
A pracownicy dwoją się i troją, by spakować i przenieść cały księgozbiór i przeprowadzić się do nowej siedziby. To prawie 50 tysięcy książek, które trafią na gotowe już regały. Wówczas zacznie także działać wrzutnia książek.
– To duże ułatwienie dla naszych czytelników, często niemających czasu na oddanie przeczytanych książek w godzinach funkcjonowania biblioteki. Do wrzutni będą mogli zwracać wypożyczone książki przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu – informuje Joanna Węgrzyn, z-czyni dyrektora MBP.
Miejsce to jest objęte monitoringiem i systemem przeciwpożarowym.