Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

Zakończył się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2021

Gmina Skawina

23 września 2021

Zakończył się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2021. Kampania, do której Gmina Skawina przystąpiła po raz szósty, odbyła się pod hasłem: “Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”.

Celem ETZT jest promowanie zrównoważonej mobilności i pokazanie mieszkańcom, że istnieją inne środki lokomocji niż samochód. Dzięki realizowanym od lat inwestycjom, rower, hulajnoga oraz własne nogi pozwolą zdrowo, tanio, wygodnie i szybko dotrzeć do najczęściej wybieranych przez mieszkańców miejsc.

Sport to zdrowie
Zrównoważona mobilność była promowana poprzez ciekawe wydarzenia. Grupa WALKirie – kijowa wataha zaprosiła mieszkańców na Festiwal Chodzenia, podczas którego mieli okazję uzyskać wskazówki na temat właściwej techniki Nordic Walking oraz wraz z WALKiriami przejść ulicami Skawiny, przekonując się, że miasto Skawina to kompaktowa miejscowość, której najważniejsze miejsca znajdują się w zasięgu kilkunastominutowego spaceru.

Fani roweru też znaleźli coś dla siebie. W ramach kampanii odbył się tradycyjny przejazd rowerami, zorganizowany przy współudziale Rowerowej Skawiny. Uczestnicy otrzymali koszulki i gadżety, a kalorie uzupełnili w Live-Book Cafe, gdzie czekały na nich zniżki na różnorakie smakołyki.

Dobre postawy kształtują się od dziecka
W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w szkołach odbył się cały szereg zajęć edukacyjnych prowadzonych przez oficera pieszo-rowerowego. Uczniowie zapoznali się ze zmianami Prawa o ruchu drogowym, które wprowadzono w czerwcu. Omówiono zasady poruszania się rowerem, UTO (Urządzenia Transportu Osobistego) i UWR (Urządzenia Wspomagające Ruch) we wspólnej przestrzeni miasta po drogach, ciągach pieszo-rowerowych (CPR), drogach dla rowerów (DDR) oraz w Strefach Zamieszkania. Przeprowadzono także akcję edukacyjną “Jedź prawą, idź prawą”, która utrwala sposób poruszania się po infrastrukturze pieszo-rowerowej. 

Biblioteka oraz kawiarnia – miejsca przyjazne rowerzystom
W kampanię mocno zaangażowała się Miejska Biblioteka Publiczna oraz kawiarnia Live-Book Cafe. Od pewnego czasu oba te miejsca mogą pochwalić się certyfikatem Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Jak co roku, pracownicy biblioteki przyjęli z otwartymi ramionami uczestników przejazdu rowerowego, przeprowadzając losowanie nagród oraz oprowadzając po nowym budynku biblioteki. W tym dniu odbył się również kameralny seans filmowy dla wszystkich zainteresowanych. Przez cały tydzień w kawiarnii Live-Book Cafe obowiązywały wyjątkowe zniżki dla osób korzystających z różnych form transportu. Nie mogło zabraknąć także zaangażowania zespołu MultiCentrum, który przygotował dla kilku grup zorganizowanych zajęcia edukacyjne “Ozobot bezpieczny na drodze”, podczas których przypomniano podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się pieszo, wykorzystując do tego nowoczesne technologie i roboty ozobot.

Dzień bez samochodu
Zwieńczeniem kampanii był Europejski Dzień bez Samochodu. 22 września komunikacja miejska kursowała bezpłatnie, a wszystkie kasowniki zostały wyłączone.